SON DAKİKA

Mondros Sonrası Yapılan İşgaller

Bu haber 24 Temmuz 2016 - 14:00 'de eklendi.

İngilizler: Musul(ilk işgal edilen yer), İskenderun, Maraş, Urfa, Antep, Kars, Batum. İzmit, Eskişehir, Afyon, Samsun ve Merzifon’a da asker çıkardılar. Kars ve Batum’u işgal etmelerinin nedeni Ermeni devleti kurulmasını sağlamaktır.

Fransızlar: Çukuro İngilizler: Musul(ilk işgal edilen yer), İskenderun, Maraş, Urfa, Antep, Kars, Batum. İzmit, Eskişehir, Afyon, Samsun ve Merzifon’a da asker çıkardılar. Kars ve Batum’u işgal etmelerinin nedeni Ermeni devleti kurulmasını sağlamaktır.

Fransızlar: Çukurova, Hatay, Adana, Dörtyol. İngilizlerin işgal ettiği Maraş, Urfa ve Antep Fransızlara bırakıldı.

İtalya: Antalya, Bodrum, Kuşadası, Fethiye, Marmaris, Konya.

13 Kasım 1918’de itilaf donanmaları İstanbul’a çıkarma yaptı. Suriye-Filistin cephesinden dönen Mustafa Kemal bu çıkarma karşısında “Geldikleri gibi dönerler.” sözünü söyledi.

1. Dünya Savaşı sonunda yenilen devletlerin durumunu görüşmek üzere Paris Barış Konferansı(18 Ocak 1919) toplanmıştır. Konferansa İngiltere, Fransa, ABD, İtalya ve Japonya hakim oldu. Konferansa göre, Antep, Urfa ve Maraş Fransa’ya bırakıldı. Boğazların yönetimi uluslararası bir komisyona bırakıldı. Doğu Anadolu Ermenilere bırakıldı. İzmir, İtalya’dan alınıp Yunanistan’a bırakıldı.

Paris Barış Konferansı’nda İzmir’in Yunanistan’a bırakılması İtilaflar arasında görüş ayrılığına yol açtı.

Paris Barış Konferansı sonrası Milletler Cemiyeti kuruldu.

Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’nda yenilmesi ve Paris Barış Konferansı’nda İzmir’in Yunanlılara verilmesi üzerine Yunanlılar Batı Anadolu ve Trakya’yı topraklarına katmak, Doğu Karadeniz’de Pontus Rum Devleti’ni kurmak için harekete geçtiler. 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal edildi.

İzmir’in işgaline karşı İzmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti oluşturuldu. İşgale dayanamayan Hukuk-u Beşer(İnsan Hakları) gazetesi yazarı Hasan Tahsin(Osman Nevres) Yunanlılara karşı ilk kurşunu atmıştır. Bunun üzerine birçok Türk subay ve asker şehit edilmiştir. Yunanlıların bu davranışı halkın tepkisini çekmiş Kuvayi Milliyenin kuruluşunu hızlandırmıştır.

İzmir’in işgali Anadolu halkında uyanışa ve milli bilincin oluşmasında etkili olmuştur.
Yunanlıların İzmir’de yaptığı zulümler kısa sürede yayılmış ve bu durum kamuoyunda Türkler lehine bir düşünceye yol açmıştır. Bunun üzerine Amiral Brsitol başkanlığında İngiliz, Fransız ve İtalyanlardan oluşan bir komisyon bölgede inceleme yapmış ve Amiral Bristol Raporu’nu hazırlamışlardır. Rapora göre bölgede Rum katliamı yoktur, Hristiyanların güvenliği tehlikede değildir ve Türk askerinin bir direnişi yoktur. Rapora göre bölge nüfusunun Türkler lehine olduğu ve katliamların sorumlusunun Yunanistan olduğu belirtilmiştir.
Amiral Bristol Raporu milli mücadelenin haklılığını ortaya koyan ilk belgedir. Fakat işgalleri durdurmamış veya yavaşlatmamıştır.

Milne Hattı; Paris Barış Konferansı’nın itilaf devletleri kuvvetleriyle Türk kuvvetleri arasında bir sınır çizilmesi kararı doğrultusunda General Milne tarafından oluşturulan sınırdır.
İşgallere halk tarafından ilk tepki olarak cemiyetler kurulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.