SON DAKİKA

Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’daki Çalışmaları

Bu haber 22 Haziran 2016 - 22:43 'de eklendi.

Mustafa Kemal Paşa I. Dünya Savaşı’nda son olarak Suri-ye – Filistin Cephesi’nde Yıldırım Orduları Grup Komuta-nı olarak görev yapmıştır. Mondros Ateşkes Antlaşması uyarınca İstanbul Hükümeti Yıldırım Orduları Grup Ko-mutanlığı’nı kaldırarak Mustafa Kemal Mustafa Kemal Paşa I. Dünya Savaşı’nda son olarak Suri-ye – Filistin Cephesi’nde Yıldırım Orduları Grup Komuta-nı olarak görev yapmıştır. Mondros Ateşkes Antlaşması uyarınca İstanbul Hükümeti Yıldırım Orduları Grup Ko-mutanlığı’nı kaldırarak Mustafa Kemal paşa’yı İstanbul’a çağırmıştır.

Vatanın kurtarılması için İstanbul Hükümeti’nde görev almanın uygun olacağına inanan Mustafa Kemal Paşa, 13 Kasım 1918’de İstanbul’a gelmiştir.

 

Mustafa Kemal Paşa’nın İstanbul’daki Çalışmaları

 

İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, yeni kurulan Tevfik Paşa Hükümeti’nin güvenoyu almasını engellemek iste-miştir. Amacı, Ahmet İzzet Paşa başkanlığında bir hükü-met kurulmasını sağlamak ve bu hükümette Harbiye Na-zırı olarak ateşkes antlaşmasının askeri hükümlerinin uygulanmasını önlemekti.

 

Mustafa Kemal Paşa, bir süre sonra vatanı İstanbul’dan kurtarmanın mümkün olmadığını görmüş ve Anadolu’ya geçmenin yollarını aramıştır. Bu amaçla İstanbul’a çağrı-lan diğer komutanlarla görüşerek, Anadolu’da milli bir direniş başlatılması fikrini anlatmıştır. Ayrıca padişah ile görüşen Mustafa Kemal, bir durum değerlendirmesi ya-parak İstanbul’dan Anadolu’ya geçişini hızlandırmıştır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.