Müzik, Ameliyatlarda Ağrıyı Azaltıyor

Müzik, Ameliyatlarda Ağrıyı Azaltıyor
Yayınlama: 13.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
342
A+
A-

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında müzik dinleyen hastaların ağrısının daha az olduğunu ve nekahet dönemini daha kolay atlatabildiğini gösterdi.

İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nden b İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında müzik dinleyen hastaların ağrısının daha az olduğunu ve nekahet dönemini daha kolay atlatabildiğini gösterdi.

İngiltere’deki Queen Mary Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında Mp3 indir dinleyen hastaların ağrısının daha az olduğunu ve nekahet dönemini daha kolay atlatabildiğini ortaya koydu.

Bilim adamları, 7 binden fazla hastanın verilerinin toplandığı, bazıları müziğin ağrı kesici, bazıları rahatlatıcı etkisinin araştırıldığı, 73 klinik çalışmayı değerlendirdi.

Ameliyat sırasında, önce ve sonrasında müzik dinlemenin ağrıların hafiflemesini ve hastaya daha az ağrı kesici verilmesini sağladığı görüldü. Ayrıca müziğin ameliyat sonrasındaki endişeyi de azalttığı belirlendi.

Bilim adamları, genel anestezi sırasında bile müziğin olumlu etkilerinin görüldüğüne dikkati çekti.

Müziğin ağrı ve endişeyi azaltabilen ucuz ve güvenilir bir seçenek olduğunu vurgulayan bilim adamları, sezaryen ve rahim içinin gözlenmesi (histeroskopi) sırasında kadınların istedikleri müziği seçip kulaklı dinlemesinin etkilerini araştırmak için Londra Kraliyet Hastanesi’nde pilot araştırma yürütüyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.