Nepotizm Anlamı Nedir? Örneklerle Açıklama

Nepotizm Anlamı Nedir? Örneklerle Açıklama
Yayınlama: 16.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:27
556
A+
A-

Nepotizm kavramı, Latincede “yeğencilik’.” anlamına gelen “nepos” sözcüğünden türetilmiştir. Aynı yönetim grubu içinde irsî monarşi, kalıtsal monarşi ya da hanedanlık sistemi gibi ( Yönetimin, ailenin bir üyesinden diğer üyesine veraset yoluyla geçmesi) n Nepotizm kavramı, Latincede “yeğencilik’.” anlamına gelen “nepos” sözcüğünden türetilmiştir. Aynı yönetim grubu içinde irsî monarşi, kalıtsal monarşi ya da hanedanlık sistemi gibi ( Yönetimin, ailenin bir üyesinden diğer üyesine veraset yoluyla geçmesi) nepotizmde bir yönetim biçimidir.

Nepotizm Rönesans döneminde bazı Papa’ların yeğenleri için üst düzey isler bulma eğilimleridir. Bu dönemdeki uygulamalar kilisenin etkinliğini ve diğer kişilerin morallerini olumsuz olarak etkilemiştir
En önemli problemlerinden sayılan kayırma (Nepotizm) günümüzde ahbap çavuş ilişkisi (Karşılıklı çıkarları gözeterek sıkı dostluk içinde olma) olarak tanımlanabilir. İş yapıların bilgi seviyelerine göre değil. Yönetim ilişkilerinde daha yakınlığı ile olan kişilerin seçilmesi ile yapılan uygulamadır.

Günümüzde verilebilecek en güzel en tipik örnek bugünkü milliyetten konuya ilişkin bir örnek:
“aliyev, oğlu için seçimden çekildi
azerbaycan’ı 30 yılı aşkın süredir yöneten devlet başkanı haydar aliyev (80),
başkanlık seçimlerine katılmayacağını ve oğlu ilham aliyev’in adaylığını
destekleyeceğini açıkladı.”

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.