SON DAKİKA
km-sondakika-alti -->

Noktalama İşaretleri Çözümlü Örnekler

Bu haber 01 Ağustos 2015 - 17:45 'de eklendi.

Noktalama İşaretleri Çözümlü Örnekler

Örnek 1:İşte karşı karşıyasın. O da senin gibi biri (I) Yüzünde küçük küçük yara izleri (II) Bak, gülüyor. Şimdi de yemeğini yiyor (III) işte türkü söylüyor, işte sıkılıyor (IV) Belki de dertleşecek birini arıyor (

Noktalama İşaretleri Çözümlü Örnekler

Örnek 1:

İşte karşı karşıyasın. O da senin gibi biri (I) Yüzünde küçük küçük yara izleri (II) Bak, gülüyor. Şimdi de yemeğini yiyor (III) işte türkü söylüyor, işte sıkılıyor (IV) Belki de dertleşecek birini arıyor (V)
Bu parçadaki numaralı yerlerin hangisine ötekilerden farklı bir noktalama işareti konmalıdır?
A) I.   B) II.   C) III.   D) IV.   E) V.
(2003 – ÖSS)
Çözüm:
Parçada, I, III, IV ve V numaralı yerlere, cümlelerin bittiğini göstermek için nokta konmalıdır. II numaralı yere, yüklemi yazılmamış, eksiltili cümleyi belirtmek için üç nokta konmalıdır.
Cevap B
 
Örnek 2:
Dünyada neler olup bittiğini böylesine iyi bilen (I)(,) okuma (II)(,) çalışma gücü yüksek (III)(,) oldukça bilgili bu genç (IV)(,) insanın kullandığı sözcüklere (V)(,) alışık olmadığımız yeni anlamlar kattığını görüyorum.
Yukarıdaki cümlede, numaralanmış virgüllerden (,) hangisinin yeri değiştirilirse anlam karışıklığı giderilmiş olur?
A) I.   B) II.   C) III.   D) IV.   E) V.
Çözüm:
Cümlede, I, II ve III numaralı virgüllerin eş görevli sözcükleri, sözcük gruplarını birbirine bağladığını görüyoruz. V numaralı virgül, dolaylı tümleci (kullandığı sözcüklere) vurgulamak, onu sonraki eylemsiden (alışık olmadığımız) ayırmak için kullanılmıştır. Cümleyi okuduğumuzda, “genç” sözcüğünün “insan” adının sıfatı olduğunu görüyoruz. Sıfat ile sıfatın nitelediği, belirttiği ad arasına noktalama işareti konmaya-cağından, IV numaralı virgül buradan kaldırılıp “insanın” sözcüğünden sonra konmalıdır.
Cevap D
 
Örnek 3:
Bir anlatım biçimi olarak günlükte, gezi (I) deneme (II) eleştiri ve röportaj gibi öğretici (III) roman (IV) öykü (V) şiir gibi yaratıcı türlerden yararlanılır.
Bu cümledeki numaralanmış yerlerden hangisine ötekilerden farklı bir noktalama işareti konmalıdır?
A) I.   B) II.   C) III.   D) IV.   E) V.
(1999 – İPTAL)
Çözüm:
Cümlede, önce “gezi, deneme, eleştiri” sonra “roman, öykü, şiir” türleri yani eş görevli sözcükler sıralanmıştır. Dolayısıyla, bunları ayırmada virgül kullanılır. Bu farklı örnekleri birbirinden ayırmak için de III numaralı yere noktalı virgül konmalıdır.
Cevap C
 
Örnek 4:
(I) Günlük hayatımızda hoş olmayan birtakım durumlarla karşılaşıyor, üzülüyoruz. (II) Bu, sabah evden çıktıktan hemen sonra başlıyor. (III) Dolmuşlar, ilgililerce belirlenen duraklarda durmuyor. (IV) Otobüse, dolmuşa binerken kimse sıraya girmek istemiyor. (V) Üstelik, bu durumlara herkes alışıyor, hiç kimse ses çıkartmıyor.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde virgülün kaldırılması anlam karışıklığına yol açar?
A) I.   B) II.   C) III.   D) IV.   E) V.
Çözüm:
Parçanın I. cümlesinde virgül, sıralı cümleyi belirtmede; III. cümlesinde özneyi belirtmede; IV. cümlesinde dolaylı tümleçleri ayırmada; V. cümlesinde bağlacı ve sıralı cümleyi belirtmede doğru olarak kullanılmıştır. Bu virgüllerin kaldırılması anlam karışıklığına yol açmaz. II. cümledeki virgül ise, işaret adılı olan “bu” sözcüğü ile “sabah” sözcüğünü ayırmada kullanılmaktadır ve “bu” sözcüğü, I. cümlede belirtilenleri karşılamaktadır. II. cümlede virgül kaldırılırsa, “bu” adılı “sabah” sözcüğünün sıfatı olur ve anlam karışıklığı ortaya çıkar.
Cevap B

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.