O İşçilere TİS'den %21 Zam | Kariyer Memur
SON DAKİKA

O İşçilere TİS’den %21 Zam

Bu haber 29 Ocak 2019 - 16:10 'de eklendi.

O işçilere TİS’den 60 gün ikramiye, %21 zam çıktı!Tüm Taşıma İşçileri Sendikası DHL Express’te işçiler ve çalışanlar açısından mutlu sonla biten toplu iş sözleşmesi imzaladı.

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın, DHL Express’te iki yıldır sürdürdüğü örgütlenme mücadelesi, toplu iş sözleşmesi imzalanmasıyla sonuçlandı. İşçilerin ücretlerinde birinci yıl için yüzde 21 artış sağlandı. Ayrıca 15’er günlük ücretleri tutarında dört ikramiye, yemek, yol, evlenme, doğum, bayram, yakacak ve giyim yardımı alındı.

DHL Express’te mücadelemiz TİS kazanımlarıyla sonuçlandı

Toplu İş Sözleşmesi 23 Ocak 2019 tarihinde imzalandı

Merkez Yönetim Kurulunun konuya ilişkin 25.01.2019 tarihli açıklaması şöyle;

TİS’İN İMZALANMASI İLE SONUÇLANDI

“DHL Express’te iki yıldan uzun bir süre önce başlattığımız örgütlenme çalışması ve bir buçuk yıldır devam eden direnişimiz; kararlı ve sabırlı bir mücadelenin sonucunda önemli kazanımlar elde ettiğimiz bir Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) imzalanması ile sonuçlandı.

Sendikamız ile DHL Express arasında 23.01.2019 tarihinde imzalanan TİS ile ücret ve sosyal haklarda önemli kazanımlar sağlandı.

ÜCRETLER VE İKRAMİYE ARTIŞLARI DİKKAT ÇEKTİ

İmzalanan TİS ile sendika üyesi işçilerin ücretlerine ve sosyal haklarına;

—*Birinci yıl % 21 oranında,

–* İkinci yıl % 17 oranında artış sağlandı.

15’ER GÜNLÜK 4 İKRAMİYE

Ayrıca 15’er günlük ücretleri tutarında dört ikramiye ve yemek, yol, evlenme, doğum, bayram, yakacak ve giyim yardımı alındı.

20 AYLIK BRÜT ÜCRET TAZMİNATI

İşten çıkarılan 7 işçiye de kıdem ve ihbar tazminatlarına ek olarak 20 aylık brüt ücretleri tutarında tazminat ödemesi yapılması sağlandı.

İmzalanan TİS ile Disiplin Kurulu kararı olmaksızın işçi çıkarılması engellendi.

DHL Express’te toplu iş sözleşmesi işyeri önünde direnişini sürdüren işçiler de dahil üyelerimizin tamamının onayı alınarak imzalandı.

556 GÜN SÜREN DİRENİŞ

Uluslararası kargo şirketi DHL Express’te 2017 yılında sağladığımız çoğunluk tespitine karşı işveren itiraz davası açmış, bu süreçte 9 üyemizi işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan üyelerimiz işyeri önünde 17 Temmuz 2017 tarihinde direniş başlatmıştı. 556 gün süren direniş yurt içinde ve yurt dışında yankı uyandırmış, kardeş ve uluslararası sendikaları harekete geçirmişti.

İş yeri önünde direniş devam ederken sendikamız çoğunluk tespit davasını kazanmış ardından TİS görüşmelerine başlanmıştı.

BİRLEŞİK, KARARLI MÜCADELE KAZANDI

Yürüttüğümüz kararlı mücadelenin yanında uluslararası boyutta sınıf dayanışması, örgütlenme mücadelemizin başarıya ulaşmasında önemli rol oynamıştır. DHL Express’teki süreç, bir kez daha kararlı, birleşik mücadele ve dayanışmanın önemini bizlere göstermiş, bu açıdan öğretici olmuştur.

Sendikamız, başta ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ve ETF (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu) olmak üzere uluslararası sendikaları bilgilendirerek her platformda dayanışmanın önemini anlatmıştır. TÜRK-İŞ ve diğer konfederasyonlara çağrılar yaparak kardeş sendikaları dayanışmaya çağırmıştır. DİSK, KESK genel başkanı, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın genel başkanları, şube başkan ve yöneticileri, direniş yerini ziyaret ederek, basın açıklamalarına katılarak destek vermiştir. Üst örgütümüz ITF ve ETF’nin çağrısıyla 8 Haziran 2018 tarihinde 20’den fazla ülkede eş zamanlı eylemler örgütlenmiştir.

TÜM KARGO İŞÇİLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

556 gün süren direniş ve zorlu mücadelenin ardından DHL Express’te TİS bağıtlanmıştır. Sürecin TİS kazanımlarıyla sonuçlanması DHL Express işçileri açısından yeni bir dönemin başlangıcı olurken tüm kargo işçileri açısından da önemli bir kazanım olmuştur.

Bu süreçte sendikamızın etrafında kenetlenen, yazın sıcağında ve kışın soğuğunda direnen üyelerimiz başta olmak üzere; üst örgütümüz TÜRK-İŞ, ITF ve ETF’ye, konfederasyon ayrımı gözetmeden direnişimize destek veren yurt içinde ve yurt dışındaki kardeş sendikalarımıza, emek ve meslek örgütleri ile demokratik kitle örgütlerine ve basın emekçilerine teşekkür ediyoruz.

Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerini, örgütlenme mücadelesine destek vermeye ve sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla bildiririz.” denildi.

Bir önceki yazımız olan 2019 Ocak Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde evde bakım maaşı ne kadar ve ocak evde bakım maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.