O Sınavın giriş ücretiyle ilgili Ombudsman’dan Karar

O Sınavın giriş ücretiyle ilgili Ombudsman’dan Karar
Yayınlama: 13.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
394
A+
A-

Kamu Denetçiliği Kurumu sınav ücretleriyle ilgili çok önemli bir karar verdi. Ombudsman Sınava giriş ücreti sonlandırılmalı dedi. Kanuni dayanağı yoksa sınav ücreti alınamaz

Kamu Denetçiliği Kurumu kanuni dayanağı olmayan sınav ücretleriyle ilgili çok Kamu Denetçiliği Kurumu sınav ücretleriyle ilgili çok önemli bir karar verdi. Ombudsman Sınava giriş ücreti sonlandırılmalı dedi. Kanuni dayanağı yoksa sınav ücreti alınamaz

Kamu Denetçiliği Kurumu kanuni dayanağı olmayan sınav ücretleriyle ilgili çok önemli bir karar verdi.

TODAİE Yüksek Lisans programına giriş sınavı için 50 TL istenmesini inceleyen kurum, kanuni dayanağı olmayan işlemlerde, sınav ücreti alınamayacağına karar verdi.

Şuan için uygulamada, ÖSYM’nin teşkilat kanununda, “Yurt içi ve yurt dışı sınav, ölçme, değerlendirme ve yerleştirme hizmetleri karşılığında” ücret alınmasına yönelik hüküm yer almaktadır.

İŞTE OMBUDSMAN’IN KARARI

Yüksek lisans sözlü sınavına giriş ücretinin iade edilmesini isteyen S.F.K isimli vatandaş için Ombudsman devreye girdi. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), yüksek lisans sözlü sınavına katılmak amacıyla elektronik sistem üzerinden ön kayıt başvurusu yapmak için 50 TL ödeme aldı. ALES puanına göre belirlenen yüksek lisans programı aday listesine giremediği için sözlü sınava da katılamayan S.F.K, herhangi bir hizmetin karşılığı olmadığı iddiası ile yatırmış olduğu tutarın kendisine iade edilmesi için TODAİE’ye başvurdu. S.F.K’nın talebi, herhangi bir gerekçe gösterilmeden reddedildi. Bunun üzerine S.F.K çözümü Ombudsmanda aradı.

“KANUNİ DAYANAĞI YOK

Şikayeti incelemeye alan Baş Ombudsman Ömeroğlu, TODAİE tarafından alınan sınav ücretinin kanuni dayanağının bulunmadığını ve bu nedenle, sınava girecek kişilerden alınan ‘giriş sınav ücretinin’ ‘hukuki ve kanuni’ bir dayanağının olmadığını kaydetti.

TODAİE’nin, kamu kaynakları ile finanse edilerek faaliyette bulunan bir kamu kuruluşu olduğunu belirten, Ömeroğlu, kuruluş amacı, görevleri ve gelir kaynakları belli olan Enstitünün, asli görevini yerine getirirken ticari bir kuruluş gibi kazanç elde etmek amacıyla her başvurudan ücret alması ve sadece mülakata girmek amacıyla para yatırıp netice olarak mülakata girmeye hak kazanamayan kişilere herhangi bir hizmet sunmamasına rağmen almış olduğu parayı iade etmemekte direnmesinin hakkaniyetle bağdaşmadığını bildirdi.

Ömeroğlu, TODAİE’nin öne sürdüğü yazılım kullanımının maliyet oluşturduğu açıklamasının mantıklı gerekçe olarak yeterli olmadığı, giriş sınavı ücretinin yasal dayanağı olduğunun varsayıldığı durumda dahi, söz konusu maliyetin öncelikle mülakata giren, sınavı kazananlardan karşılanmasının hakkaniyete daha uygun olacağını ifade etti. Vatandaşı haklı bulan Baş Ombudsman Ömeroğlu, S.F.K’nın yatırdığı ücretin kendisine iade edilmesi ve kanuni dayanağı bulunmayan “giriş sınavı ücreti” uygulamasının sonlandırılması için TODAİE’ye tavsiye kararı verdi. Tavsiye Kararının ardından TODAİE, sınav ücreti olarak ödenen tutarın S.F.K’ya ödeneceği ve 2015-2016 akademik yılında lisansüstü programlar için sınav ücreti alınmayacağı bilgisini KDK’ya bildirdi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.