Obezite Kasları Olumsuz Etkiliyor

Obezite Kasları Olumsuz Etkiliyor
Yayınlama: 06.11.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
457
A+
A-

Doç. Dr. Defne Kaya, Fazla kilo ve Obezite’nin kişi üzerinde olumsuz etkilerinden bahsetti. Kaya, ‘Obezite olan kişilerin kasları olumsuz etkilenebilir ve yürüyüşlerinde bozulmalar  olabilir’ dedi. 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyo Doç. Dr. Defne Kaya, Fazla kilo ve Obezite’nin kişi üzerinde olumsuz etkilerinden bahsetti. Kaya, ‘Obezite olan kişilerin kasları olumsuz etkilenebilir ve yürüyüşlerinde bozulmalar  olabilir’ dedi. 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Defne Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, obeziteyi, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi olarak tanımladı.

Fazla kilonun vücutta kireçlenmeyi tetiklediğini, kas ve yumuşak dokuda yapısal değişikliklere neden olduğunu, topuk, ayak bileği, diz, kalça ve bel bölgesinde sürekli ağrılara yol açtığını ifade eden Kaya, “Eklem etrafında biriken fazla yağ, dokunun hareket kaybetmesine de sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.

Kaya, obez kişilerin yürüyüşünde normal kilolulara oranla ciddi değişiklikler gözlemlendiğini vurgulayarak, “Fazla kilo ve hareketsizliğe bağlı gelişen bu bozuk yürüyüş tipi, kas, kıkırdak, eklem yapılarını olumsuz etkileyerek kişilerin fiziksel aktivitelerini zorlaştırmaktadır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.