Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Öğrencilere Burs Veren Kurumlar
Yayınlama: 05.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
480
A+
A-

Ek yerleştirme kayıtlarının tamamlanmasıyla birlikte bu yıl Üniversiteyi kazananlar, hayallerini gerçekleştirenler, hayal kırıklığı yaşayanlar oldu. Böylelikle üniversite maratonu da son buldu. Öğrencilerin asıl merak ettikleri şey ise nerelerden ve nasıl Ek yerleştirme kayıtlarının tamamlanmasıyla birlikte bu yıl Üniversiteyi kazananlar, hayallerini gerçekleştirenler, hayal kırıklığı yaşayanlar oldu. Böylelikle üniversite maratonu da son buldu. Öğrencilerin asıl merak ettikleri şey ise nerelerden ve nasıl burs alacakları. Şimdi ise  ‘burs bulma’ süreci başlıyor. Ancak burs için tek adresiniz üniversiteler değil. Çeşitli sivil toplum kuruluşları da üniversitelilere hatta lise ve ilköğretim öğrencilerine burs veriyor.

Gençler için burs imkanı sağlayan kurumlar yalnızca üniversiteler değil. Yükseköğretim kurumlarının verdiği bursların yanı sıra başarılı, maddi imkanları kısıtlı öğrencilere sivil toplum kuruluşları da destek veriyor. Bazı kurumların sağladığı destekler karşılıksızken bazılarında ise geri ödeme şartı bulunuyor. Bazı kurumlar ise burs verdikleri gençlerin kendi sosyal sorumluluk projelerine katılmalarını istiyor. Gençlere burs desteği sağlayan bazı kurumlar şöyle:

TEKFEN VAKFI

Vakıf, bu yıl maddi desteğe ihtiyaç duyan 500 başarılı öğrenciye burs verecek. Kamuya açık burs ve Tekfen çalışanlarının çocuklarına verilen burs olarak iki çeşit burs var. Kamuya açık burslara üniversitede lisans öğrencileri; grup içi burslara lise, meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencileri başvurabiliyor. Not ortalaması şartı arıyor. Başvuru 7-20 Eylül tarihleri arasında vakfın internet sitesinden yapılacak. Burs karşılıksız.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (TOG)

Burslar ikinci öğretimde okuyanlar da dahil tüm üniversite öğrencilerine açık. Öğretmen çocuklarına ayrıca burs veriyor. Bursiyerin vakfın faaliyetlerine katılma şartı var. Burslar aylık 220 TL. Bilgisayar, makine, endüstri, matematik, mekatronik ve elektrik- elektronik mühendisliklerinin ve tıp fakültelerinin 1. ve 2. sınıflarında okuyan kız öğrencilere “Kardelenler” projesi kapsamında burs veriliyor. Vakıf, ayrıca Soma’da birinci derece yakınlarını kaybetmiş gençlere yönelik bir eğitim bursu da veriyor.

YURTKUR

Burs ve kredi desteği önlisans, lisans, açıköğretim ve yüksel lisans ile milli sporculara veriliyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencilerine ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100’e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor.

TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV)

Yurtiçinde başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik, endüstri meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs veriyor. Başvuru 30 Eylül’e kadar. Burslar karşılıksız ancak bursiyerin iş hayatına atıldıktan sonra kendisi gibi en az bir öğrenciye TEV aracılığıyla burs vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul etmesi gerekiyor. Burslar eğitim seviyesine göre aylık 150 ile bin 1000 TL arasında.

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (TÜBİTAK)

Temel bilimler alanlarında okuyacak gençlere 750 TL ile 2 bin TL arasında değişen oranlarda burs veriyor. MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alan matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2 bin TL, 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasındakilere aylık bin 500 TL, 10 bin 1 ile 20 bin kişi arasındakilere aylık bin TL burs var. 20 bin 1 ile 25 bin arasında yer alan öğrencilerin alacağı burs miktarı da aylık 750 TL.

SABANCI VAKFI

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen burslarda geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü aranmıyor. Öğrenciler, üniversiteye giriş bursu, kalkınmada öncelikli illerdeki liselerden mezunlara verilen burs, engelli öğrenci bursu ve meslek yüksekokulları öğrencilerine yönelik Sabancı Vakfı-Vista burslarından yararlanabiliyor. Bursun devamı için öğrencilerin dönem ya da yıl tekrarı yapmak zorunda olmaması gerekiyor.

21. YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (YEKÜV)

Burslar üniversite öğrencileriyle, devlet okullarında ilköğretim ve liselerde okuyan öğrencilere veriliyor. Bursiyerlerin öğrenim süresini tamamlayıp iş hayatına atıldıktan sonra, YEKÜV aracılığı ile burs vermeyi, başkasının YEKÜV’e bağışta bulunmasını sağlamaya çalışmayı kabul etmesi gerekiyor. Burs başvuruları 2-5 Ekim tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden yapılacak.

MEHMET ZORLU VAKFI

Bursların karşılıksız olduğu vakıf burslarından 29 üniversitenin öğrencileri yararlanıyor. Başvurular üniversitelerden yapılıyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.