Öğretmen Atamaları ve 26. Tercih işleyişi

Öğretmen Atamaları ve 26. Tercih işleyişi
Yayınlama: 25.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:18
1.103
A+
A-

Bu yazımızda yakın zamanda başlayacak olan öğretmen atamalarında tercihlerin hangi kriterlere göre işlediğine ve birçok adayın kafasını karıştıran 26.tercihe göz atacağız.

İlk 25 tercih sıralaması:

* Tercihlerde her branş kendi arasında sıralanır ve ogretmen-atamalari-26-tercih-isleyisi-ne-demek-nasil-yapilacakBu yazımızda yakın zamanda başlayacak olan öğretmen atamalarında tercihlerin hangi kriterlere göre işlediğine ve birçok adayın kafasını karıştıran 26.tercihe göz atacağız.

İlk 25 tercih sıralaması:

* Tercihlerde her branş kendi arasında sıralanır ve herkes sadece kendi branşına tercih yapabilir.(Bazı bölümlerde öncelik sırası belirtilerek yakın dallara da tercih yapabileceği belirtilmiştir, kılavuz açıklandığında bunları da paylaşacağız)

*Yerleştirme, en yüksek puandan başlanarak yapılır ve yüksek puan önceliğine göre devam eder.
A ve B kişilerini örnek olarak verirsek;
A kişisinin puanı 76.3, B kişisinin puanı 79.6 olsun.

KİŞİOKULPUANTERCİH SIRASI
AKIRIKKALE LİSESİ76.31
BKIRIKKALE LİSESİ79.625

Tabloda görüldüğü gibi iki aday da aynı yeri yazmıştır. Aynı yeri A kişisi ilk tercihine yazarken B kişisi son tercihine yazmıştır. Eğer B kişisi ilk 24 tercihine yerleşemezse son tercihi olan Kırıkkale Lisesi’ne yerleşir. A kişisi ilk tercihi olmasına rağmen puanı daha düşük olduğu için Kırıkkale Lisesi’ne yerleşemez.

26.tercih meselesi:

* İlk 25 tercihine yerleşemeyen aday eğer 26.tercihi işaretlerse atanma şansı daha da artar. 26.tercihte şu yazmaktadır: “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.”

*26. tercihte adaylar bir havuzda toplanır ve atanma şartlarında bir değişiklik olmaz. Yine her aday kendi branşına, puan üstünlüğüne göre doğu-batı ve hizmet bölgesi fark etmeden rastgele yerleştirilir.

*Eğer bir bölümden alım sayısı 2500 ise, sıralamada 2500. sırada bulunan aday 26.tercihini açtığı takdirde kesin olarak bir okula yerleşir. Sıralaması 2500 üzerinde olan bir adayın da 26.tercihini açtığı zaman yerleşme şansı vardır. Sıralamada kayma hemen her yıl olmaktadır.

*26.tercihi açmış bir adayın puanı tercihlerini ilk 25’te gösteren adaydan yüksekse yine 26.tercihi açmış aday yerleşir. Yani tercihlerini ilk 25’te göstermek istediği yere atanmak anlamına gelmiyor.

KİŞİOKULPUANTERCİH SIRASI
AKIRIKKALE LİSESİ76.31
BKIRIKKALE LİSESİ79.62
CFARK ETMEZ79.726.tercih açık

C kişisi, ilk 25 tercihinde Kırıkkale Lisesi’ne yer vermemiş ama 26.tercihi açmıştır. A ve B kişisi 26.tercihi açsın ya da açmasın eğer C kişisi ilk 25 tercihine yerleşemezse C kişisi 26.tercihi olmasına rağmen Kırıkkale Lisesi’ne yerleşmede A ve B kişisine göre daha önceliklidir.
Cüneyt TÜRKOĞLU

İletişim:[email protected]

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.