Ölçme Türleri Hakkında Bilgiler

Ölçme Türleri Hakkında Bilgiler
Yayınlama: 02.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:12
1.224
A+
A-

Doğrudan  ölçme: Ölçülecek  özellikleri doğrudan  doğruya, araya herhangi bir değişken girmeden gözleyerek yapılan ölçmedir.  Buna temel ölçme de denir. Örneğin; metre ile odanın boyunu, terazi ile bir cismin ağırlığını ölçmek; sınıfta bulunan öğrencileri Doğrudan  ölçme: Ölçülecek  özellikleri doğrudan  doğruya, araya herhangi bir değişken girmeden gözleyerek yapılan ölçmedir.  Buna temel ölçme de denir. Örneğin; metre ile odanın boyunu, terazi ile bir cismin ağırlığını ölçmek; sınıfta bulunan öğrencileri saymak gibi.

Dolaylı  ölçme: Bir değişkeni başka bir değişken yardımıyla gözleyerek yapılan ölçmedir.  Örneğin; öğrenci başarısının sınavlarla ölçülmesi.  Öğrencilerin belli bir derste kazanmaları gereken davranışlar doğrudan gözlenememekte,  ancak sorulan sorulara verdikleri cevaplardan bu davranışları ne denli gösterebilecekleri anlaşılmaktadır.

Türetilmiş  ölçme: İki değişken arasından, bir aritmetik işlemle elde edilen ölçmedir.  Örneğin;  yoğunluğun ölçümü türetilmiş bir ölçmedir. Cisimlerin kütle hacimleri ölçülür;  cismin kütlesi,  hacmine bölünürse yoğunluğu bulunur. 

Yrd. Doç. Dr. Ali TEMEL

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.