Osmanlı’da İslamcılık Fikrinin Amaçları

İslamcılık akımı nedir? İslamcılık akımının amaçları nelerdir? ve savunucuları nelerdir? sorularına cevap bulacağınız ders notu

Osmanlı’da İslamcılık Fikrinin Amaçları
Yayınlama: 24.03.2021
694
A+
A-

İslamcılık (Ümmetçilik)

Bu düşünce akımı 19. yüzyılın sonlarına doğru 2. Abdülhamit ile beraber devletin resmi politikası haline getirilmiştir. Bir diğer adı Ümmetçilik olan bu fikir akımı kötü gidişatın sebebinin dinden uzaklaşma olduğunu savunmuştur. Her ne kadar Arap milliyetçiliğini ve dağılmayı önleyemese de İslamcılık akımı, Osmanlı devleti içinde yaşayan Müslümanları bir arada tutmayı hedeflemiş ve böylece devletin bütünlüğünü sağlamaya çalışmıştır. Peki başarılı olmuş mudur?

Tarih bilgilerimizi ve hafızamızı biraz zorlarsak 1. Dünya Savaşında İngilizlerle Araplar aralarında anlaşmış ve Osmanlıya karşı beraber savaşmıştır. Bu da gösteriyor ki İslamcılık düşüncesi başarısız olmuş bir fikir akımıdır.

İslamcılık akımının amacı

Millet olmanın en önemli özelliği dindir.Dini birlik devleti ayakta tutabilir düşüncesiyle İslam toplumlarının devletten ayrılmalarını önlemek

İslamcılık akımının önemli isimleri

Mehmet Akif,Said Halim Paşa,Ahmet Hamdi Akseki

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.