ÖSYM’den”KPSS’de 7 bin Adayın Net Sayısı Sisteme Yanlış Girilmiş” Açıklaması

ÖSYM’den”KPSS’de 7 bin Adayın Net Sayısı Sisteme Yanlış Girilmiş” Açıklaması
Yayınlama: 01.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:12
467
A+
A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) ilişkin kuruma başvuran adayların 400’ünün sınav sonuçlarının, sınavda kullandıkları kitapçıklarla birlikte detaylı şekilde incelendiği ve hiç birinde maddi hat Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) ilişkin kuruma başvuran adayların 400’ünün sınav sonuçlarının, sınavda kullandıkları kitapçıklarla birlikte detaylı şekilde incelendiği ve hiç birinde maddi hata tespit edilmediği bildirildi.

ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 31 Temmuz’da bir gazetede “KPSS’de 7 bin adayın net sayısı sisteme yanlış girilmiş” başlıklı habere yer verildiği anımsatılarak, KPSS’de 7 bin adayın doğru cevaplarının sisteme yanlış girildiği iddiasının gerçek dışı olduğu belirtildi.

Gazetenin, bu durumu, doğrudan adaylar tarafından ileri sürülmüş gibi gösterdiği ve haberde bazı adayların isimlerine de yer verdiği ifade edilen açıklamada, “Haberde adı geçen iki aday ve aynı gerekçeyle kurumumuza resmi dilekçe ile başvuru yapmış olan adayların bugün itibarıyla 400’ünün sınav sonuçları, sınavda kullandıkları kitapçıklarla birlikte detaylı bir şekilde incelenmiş ve hiç birinde herhangi bir maddi hata tespit edilmemiştir. Sınav sorularına itiraz eden veya edecek olan tüm adayların sonuçları da titizlikle incelenecektir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Benzer şekilde, dün başka bir gazetede de “Sınavlardaki yanlış sorulara yapılan itiraz ÖSYM’yi zengin ediyor” başlığıyla verilen haberde; 2014 yılındaki sınavlarla ilgili Başkanlığa 200 bin itirazın yapıldığı, soru başına 20 lira işlem ücreti alındığı ve böylece ÖSYM’nin haksız kazanç sağladığı iddiasına yer verildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Gerçekte ise 2014 yılındaki itiraz sayısı toplam 10 bin 736 adettir. Basın etik kuralları hiçe sayılarak, kurgulama yoluyla kamuoyu nezdinde kurumumuz hakkında güvensizlik oluşturmaya yönelik bu tür haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

ogetmen-atamalari-2-alani-beklemeyecekkpss-sistemi-degisecek-elekronik-sinav-gelecek

İşte Açıklamanın Tam Metni:

KAMUOYU AÇIKLAMASI
(31 Temmuz 2015)

1)   31 Temmuz 2015 tarihinde ulusal bir gazetede yer alan “KPSS’de 7 bin adayın net sayısı sisteme yanlış girilmiş başlıklı haberde KPSS’de 7 bin adayın doğru cevaplarının sisteme yanlış girildiği iddia edilmiş olup haber tümüyle gerçek dışıdır. Gazete, bu durumu, doğrudan adaylar tarafından ileri sürülmüş gibi göstermiş ve bazı adayların isimlerine de yer vermiştir.

Haberde adı geçen iki aday ve aynı gerekçeyle kurumumuza resmi dilekçe ile başvuru yapmış olan adayların bugün itibarıyla 400’ünün sınav sonuçları, sınavda kullandıkları kitapçıklarla birlikte detaylı bir şekilde incelenmiş ve hiç birinde herhangi bir maddi hata tespit edilmemiştir. Sınav sorularına itiraz eden veya edecek olan tüm adayların sonuçları da titizlikle incelenecektir.

2)   Benzer şekilde, aynı tarihte başka bir ulusal gazetede  “Sınavlardaki yanlış sorulara yapılan itiraz ÖSYM’yi zengin ediyor” başlığıyla verilen haberde; 2014 yılındaki sınavlarla ilgili Başkanlığımıza 200 bin itirazın yapıldığı, soru başına 20 TL işlem ücreti alındığı ve böylece ÖSYM’nin haksız kazanç sağladığı iddiasına yer verilmiştir.

Gerçekte ise 2014 yılındaki itiraz sayısı toplam 10.736 adettir.

Basın etik kuralları hiçe sayılarak, kurgulama yoluyla kamuoyu nezdinde kurumumuz hakkında güvensizlik oluşturmaya yönelik bu tür haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlgili Haberler:

osym-baskanindan-kpss-aciklamasi-minik-hatalar22015-kpss-iptal-edilen-16-soru

kpss-netleri-hesaplanirken-hata-mi-yapildi 2015-kpssTestlerinin-Ortalama-ve-Standart-Sapma-Degerleri

2015-POMEM-alimlari-ne-zaman 2015-kpss-ve-oabt-kac-kisi-girdi-basvurdu

2015-1-kpss-taban-puanlar-en-dusuk-puanla-atama

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.