DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

ÖSYM – YGS Sınav Sonuçları Saat Kaçta Açıklanacak? ÖSYM Sınav Sonucu Sorgulama Ekranı

28.03.2017
274
A+
A-

Heyecan dorukta 2 Milyonun üzerinde öğrenci merakla sınav sonucunu bekliyor. Peki YGS sonuçları saat kaçta açıklanacak ÖSYM bir saat açıkladı mı? YGS sınav sonuçları için şu ana kadar net bir saat verilmiş değil. Geçen yıllarda ÖSYM YGS sonuçlarını sorgulama ekranını öğle saatlerinde açmıştı. Bu sene de öyle olma ihtimali var. Haliyle saat 13.00'dan sonra YGS sonuç sorgulama ekranının hizmete girmesi bekleniyor. 2017 YGS sonuçları sorgulama ekranına sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşabileceksiniz.

ÖSYM ayrıca belge göndermeyecek , YGS sonuçları yalnızca sonuc.osym.gov.tr sitesinde olacak. Adaylar tüm işlemleri için YGS sonuç belgelerini sonuc.osym.gov.tr adresinden çıktı alarak halledebilecekler. LYS başvurusu yapmak için adayların YGS puan türlerinden herhangi birisinden 180 puan almış olmaları gerekiyor. Barajı aşan adaylar sınavlardan istediklerine başvuru yapabilirler. LYS için başvurular 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

YGS sonuçlarına göre 150-179.99999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecekler. Bu adaylar Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giremeyecek. YGS sınav sonucuna göre puan türlerinden en az biri 150 ve üzeri olan adaylar özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar ise LYS’lere girme hakkı kazanacak.

ÖSYM aday şifremi kaybettim sonuçları nasıl öğrenebilirim?: Bunun için ÖSYM’nin sitesine girerek ais.osym.gov.tr’den adresinden şifrenizi ücretsiz olarak yeniden alabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Şifremi Unuttum” alanına girerek yöneltilen soruları doğru yanıtlamanız gerekiyor. Eğer internet ortamından şifre almayı başaramazsanız korkmayın. Şifreyi yenilemenin bir yolu daha var. ÖSYM aday şifresi yenileme işlemi için ÖSYM sınav koordinatörlüklerine veya YGS’de başvuru merkezi olarak görev yapan yetkilendirimiş başvuru merkezlerine geçirli nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla şahsen başvurabilirsiniz.

YGS ile girilen 4 yıllık bölümler listesi : YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak. YGS-3 puan türü ile girilebilecek 4 yıllık bölümler çok fazla değil. 2017 YGS puanı ile tercih edebileceğiniz 4 yıllıklar arasında şunlar var : Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği programına YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat gibi programlara YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi (Yüksekokul) programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.

YGS SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

YGS ile girilen 2 yıllık ön lisans bölümleri için tercih edebileceğiniz bölümler şunlar :

YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan

Bilgisayar Programcılığı,

Bilgisayar Teknolojisi,

Elektronik Teknolojisi,

Harita ve Kadastro,

İnşaat Teknolojisi,

Makina, Mekatronik,

Otomotiv Teknolojisi;

YGS-2 ile Ağız ve Diş Sağlığı,

Anestezi, Boya Teknolojisi,

Çevre Sağlığı,

Kağıt Teknolojisi,

Kimya Teknolojisi,

Maden Teknolojisi;

YGS-3 ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik;

YGS puanı ile girilebilen 2 yıllık bölümler :

YGS-4 ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı,

Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları,

Görsel İletişim,

Halkla İlişkiler ve Tanıtım,

Turizm Animasyonu,

Marka İletişimi;

YGS-5 ile Basım ve Yayın Teknolojileri,

Emlak ve Emlak Yönetimi,

İkram Hizmetleri,

Kooperatifçilik,

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı,

Mimari Restorasyon,

Otobüs Kaptanlığı,

Posta Hizmetleri,

Turizm ve Seyahat Hizmetleri;

YGS-6 ile Bankacılık ve Sigortacılık,

Bilgi Yönetimi,

Çay Eksperliği,

Deniz ve Liman İşletmeciliği,

İnsan Kaynakları Yönetimi,

Tapu ve Kadastro,

Ormancılık ve Orman Ürünleri,

Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.

YGS Nedir?

Üniversiteye girmek için gerekli olan aşamaların ilkine YGS yani Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı denir. YGS 4 temel bölümden oluşur ve üniversite maratonunda ter döken her aday bu bölümlerden sorumludur. Bu bölümler Türkçe, temel matematik, sosyal bilgiler ve fen bilimleri olmak üzere dörde ayrılır. Ayrıca her test türünün kombinlendiği 6 farklı puan türü ve toplam 160 soru bulunmakta. Adaylara 160 soru için 160 dakika yani tam 2 saat 40 dakika süre verilir. Buradaki kilit nokta soru başına düşen sürenin 1 dakika olması. Dolayısıyla hız, en önemli eleyicilerden biri olacak.

YGS uygulamaya 2010 yılında getirilmiştir. Böylece üniversiteye giriş aşamalı hale gelmiştir. Daha önce ÖSS ile üniversitelere giriş yapılıyordu. YGS’de 6 tane puan türü olması 6 tane YGS olduğu anlamına gelmiyor. Siz 1 tane YGS’ye giriyorsunuz ve her dersten yaptığınız net sayısı ile farklı puan türlerinden puanlarınız hesaplanıyor. Sınavda yapılan yanlış sorular maalesef doğruları da etkiliyor. Yaptığınız 4 yanlış soru, 1 doğrunuzu götürüyor ve yaptığınız net buna göre hesaplanıyor.

YGS Barajları

YGS’nin en önemli olaylarından biride 2 adet barajının olması. Bunlardan ilki 150 puan barajı, ikincisi 180 puan barajı. -150 puan barajı 2015 yılının sonuna kadar 140 puandı fakat YÖK aldığı bir kararla bu barajı 150’ye yükseltti.- YGS’ye girip 6 tane puan türünün herhangi birinden 150 puan ve üzeri puan aldığınız zaman üniversitelerin iki yıllık eğitim veren ön lisans bölümlerine ve açık öğretim bölümlerine giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca 150 puan barajını geçen adaylar üniversitelerin özel yetenek gerektiren bölümlerinde gerçekleştirilen özel yetenek sınavlarına da girmeye hak kazanıyor. Kaba bir hesaplama ile YGS’de 150 puan barajını geçebilmek için 4 testin her birinden en az 5’er net çıkartıp toplam 20 net yapılması gerekmekte.

İkinci aşama olan -hatta belki de en önemli aşama olan- 180 barajını geçen adaylar ise üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerine girmek için gerekli olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Yine kaba bir hesapla her testten 8 net olmak üzere toplam 32 net ile 180 barajını geçebilir ve LYS’ye girmeye hak kazanabilirsiniz.

YGS’de Puan Türleri

Öncelikle hangi testte hangi dersten kaç soru var ondan bahsedelim. YGS’de 4 bölüm olduğunu söylemiştik fakat 4 test içinde toplam 10 farklı dersten sorular çözmeniz gerekte. Bu dersleri soru sayıları ile birlikte şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkçe Testi: 40
  1. Türkçe dersi soru sayısı: 40
 • Temel Matematik Testi: 40
  1. Matematik dersi soru sayısı: 28
  2. Geometri dersi soru sayısı: 12
 • Sosyal Bilimler Testi: 40
  1. Tarih dersi soru sayısı: 15
  2. Coğrafya dersi soru sayısı: 12
  3. Felsefe dersi soru sayısı: 8
  4. DKAB dersi soru sayısı: 5
 • Fen Bilimleri Testi: 40
  1. Fizik dersi soru sayısı: 14
  2. Kimya dersi soru sayısı: 13
  3. Biyoloji dersi soru sayısı: 13

YGS’de 6 puan türü var demiştik. Bunlar YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4 YGS-5, YGS-6’dır.

 • YGS-1 ve YGS-2 sayısal ağırlıklı,
 • YGS-3 ve YGS-3 sözel ağırlıklı,
 • YGS-5 ve YGS-6 ise eşit ağırlıklıdır.

274 kez görüntülendi.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.