SON DAKİKA

ÖSYM’ye Ali Demir’in Yerine Ömer Demir Getirildi

Bu haber 26 Mart 2015 - 19:21 'de eklendi.

ÖSYM’de başkanlık görevi ay sonunda dolacak Ali Demir’in yerine Ömer Demir getirildi.

29 Mart’ta görev süresi dolacak olan Ali Demir’in yerine YÖK tarafından Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Demir, Yıldırım Beyazıt Üniversites ÖSYM’de başkanlık görevi ay sonunda dolacak Ali Demir’in yerine Ömer Demir getirildi.

29 Mart’ta görev süresi dolacak olan Ali Demir’in yerine YÖK tarafından Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Demir, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Vehbi Çelebi ile Üniversitelerarası Kurul Genel Sekteri Prof. Dr. Fatih Nuray isimleri belirlenmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulmuştu.

ÖSYM Başkanı, müşterek kararnameyle 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

8 YIL HAPSİ İSTENMİŞTİ

YÖK Başkanvekilliği yaptığı dönemde‘Devleti zarara uğratmak’ iddiasıyla yargılanan Prof. Dr. Ömer Demir için 8 yıl hapis cezası istenmişti. TÜİK Başkanlığı döneminde ise enflasyon, milli gelir ve benzeri istatistiklerin hesaplanmasında kullanılan yöntemleri değiştirmesi sonrası eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

ÇALIŞANI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

YÖK Başkanvekilliği döneminde Demir hakkında TÜİK’te tekniker olarak çalışan Bayram Yüksel adlı bir işçinin suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Yüksel, Demir’in, Ankara Gölbaşı ilçesi Hacıhasan köyündeki özel arazisine kurumun araç ve gereçleriyle teknik personelini kullanarak özel işlerini yaptırdığını, yaşananları ihbar ettikten sonra İzmir Bölge Müdürlüğü’ne gönderildiği iddiasıyla savcılığa başvurmuştu.

ERDOĞAN’IN AVUKATI SAVUNDU

Ömer Demir’i mahkemede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarından Ali Özkaya savundu. Özkaya kamu zararını ödemeye hazır olduklarını mahkemeye bildirerek uzlaşma önerdi. Ancak dosya bilirkişiye gönderildi.

Demir, 2003-2005 arasında DİE, 2005-2008 arasında TÜİK Başkanlıklarında bulundu. 2008-2011 arasında YÖK Başkanvekili olarak görev yapan Demir, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 6 Mart 2013’te Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. Daha sonra YÖK üyeliğine getirildi.

PROF. DR. ÖMER DEMİR KİMDİR?

1963 Trabzon Of doğumlu olan Ömer Demir, ODTÜ Kamu Yönetimi bölümünden 1988 yılında lisans, 1990’da yüksek lisans, 1993 yılında da Anadolu Üniversitesi SBE İktisat Anabilim Dalından doktora derecesi almış, 1996 yılında doçent, 2009 yılında da profesör olmuştur.

Anadolu, Kırıkkale, Çankırı Karatekin ve Yıldırım Beyazıt üniversitelerinde öğretim elemanı olarak çalışan Ömer Demir; 2003-2005 yılları arasında DİE Başkanı, 2005-2008 yılları arasında TÜİK Başkanı, 2008-2011 yılları arasında YÖK Başkanvekili olarak görev yapmıştır.

Ömer Demir’in diğer görevleri arasında TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Grubu Yürütme Komitesi Üyeliği (2005-2008), Anadolu Ajansı TAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2008), SESTRIC Yönetim Kurulu Üyeliği (2003-2008), ÖSYM Yönetim Kurulu Üyeliği (2011), Bologna Follow Up Grup Üyeliği (2008-2011), EQAR Register Yönetim Kurulu Gözlemci Üyeliği (2010-2011) ve TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği (2011-2013) bulunmaktadır.

7 Mart 2013 tarihinden beri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü görevini icra eden Prof. Dr. Ömer Demir, 12 Kasım 2014 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Bu arada Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Sanayi Genel Müdürlüğü’ne Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü’ne Prof. Dr. Necip Camuşcu, Isparta Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne Tufan Uysal atandı.

Bir önceki yazımız olan 4 Yıllık Üniversite Mezunlarına 2. İş Fırsatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.