Oto Gaza Büyük Zam Geliyor!

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve Brent petrol fiyatlarının yükselişi nedeniyle otogaz fiyatlarına 2 Ağustos itibariyle önemli bir zam bekleniyor.

Oto Gaza Büyük Zam Geliyor!
Yayınlama: 01.08.2023
501
A+
A-

Döviz ve Petrol Fiyatları Akaryakıtı Vurdu

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve Brent petrol fiyatlarının yükselmesi, Türkiye’deki akaryakıt fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. KDV ve ÖTV oranlarındaki artışlar da bu baskıyı daha da güçlendiriyor.

Oto Gaz Fiyatlarına Zam Kapıda

Gece yarısı motorine uygulanan zamın ardından, bu gece de otogaza ciddi bir zam geliyor. 2 Ağustos Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak olan yeni fiyatlarla, otogazın litre fiyatı İstanbul’da 16 lira 25 kuruşa, Ankara’da 16 lira 16 kuruşa ve İzmir’de ise 15 lira 87 kuruşa yükselecek.

Son Dönemdeki Akaryakıt Zamları

Akaryakıt fiyatlarındaki artış eğilimi yeni değil. Son dönemde, 21 Temmuz’da motorine 1 lira 55 kuruş, 25 Temmuz’da benzine 2 lira, 26 Temmuz’da otogaza 24 kuruş ve bugün ise motorine 2 lira zam geldi.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’deki benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle belirleniyor. Günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve dolar kurunun da hesaplamada dikkate alındığı bu süreç, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatını belirliyor. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar ise, rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle şirketler ve kentler arasında küçük değişiklikler gösteriyor.

Bu gelişmeler ışığında, otogaz kullanıcıları 2 Ağustos Çarşamba gününden itibaren yeni zamlarla karşılaşacak. Döviz kurlarındaki hareketlilik ve Brent petrol fiyatlarının yükselmesi, akaryakıt fiyatlarındaki artışın temel sebepleri arasında gösteriliyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.