Özel Hastanede Rezalet! Bakanlık soruşturacak

Özel Hastanede Rezalet! Bakanlık soruşturacak
Yayınlama: 21.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
294
A+
A-

Bartın’da  yaşanan olayda iddia’ya göre Kalp ameliyatında kalbi duran ve o anda kan akışı durduğu için oksijensiz kalan Kerem’in beyni hasar gördü. Ailesi şikayetçi. Sağlık Bakanlığı soruşturma açtı.

Bartın’da yaşayan Yasin- Nurhan Sakızcı çiftinin 8 M Bartın’da  yaşanan olayda iddia’ya göre Kalp ameliyatında kalbi duran ve o anda kan akışı durduğu için oksijensiz kalan Kerem’in beyni hasar gördü. Ailesi şikayetçi. Sağlık Bakanlığı soruşturma açtı.

Bartın’da yaşayan Yasin- Nurhan Sakızcı çiftinin 8 Mart 2014’te bir erkek çocukları dünyaya geldi. Kerem adı verilen erkek çocuğunun henüz 5 aylıkken kalbinin delik olduğu anlaşıldı. Aile bunun üzerine oğullarının ameliyat olması için İstanbul’da bulunan ünlü bir özel hastane ile görüştü ve minik Kerem 20 Ağustos 2014’te ameliyat edildi.

HATAYI GİZLEDİLER Mİ?

Ameliyat sonrası doktorlar, 1.5 yaşındaki çocuğun ameliyatının çok başarılı geçtiğini, kalbindeki deliğin kapandığını söyledi. Aile Kerem’in ameliyathaneden çıkmasını beklerken yoğun bakım ünitesine yatırılmış olduğunu öğrenince panikledi. Doktorlar, küçük çocuğun prosedür gereği yoğun bakıma alındığını , çocuk beyin cerrahi uzmanının görmesi gerektiğini söyleyip anne babayı bir süre oyaladı. Beyin cerrahı muayene sonrası çocuğun ömür boyu sakat kalacağını, iyileşme şansının olmadığını aileye bildirdi. Ameliyatı yapan doktorlar kendilerinin bir suçu olmadığını belirterek, Kerem’i taburcu etti. Aileden de garip bir şekiled tedavi ücreti alınmadı. Sürekli ağlayan ve yemek yemeyen Kerem’i ailesi Ankara Hacettepe Üniversitesi’ne götürdü. Buradaki doktorlar raporlara göre ameliyat sırasında küçük çocuğun kalbinin durmuş olduğunu, hayata döndürmek için kalp masajı yapıldığını ve bu sırada beynine oksijen gitmeyen Kerem’in beyninde hasar oluşmuş olduğu tespitine vardı. Küçük çocuğa hipoksi sekeli (beyin hasarı) teşhisi koyan Keçiören Araştırma Hastanesi yüzde 62 oranında da sakat raporu verdi. İstanbul’a gidip oğlunun başına ameliyat sırasında neler geldiğini doktorlardan öğrenmek isteyen Yasin Sakızcı’ya, “hastane sizden para almadığı için sevinin” denildi. Söz konusu özel hastane ile ilgili BİMER’e ve avukatı Funda Sadıkahmet Alp aracılığı ile savcılığa şikayette bulunan aile Sağlık Bakanlığı’na da durumu bildirdi. Hem savcılık hem de Sağlık Bakanlığı olay ile ilgili soruşturma başlattı.

‘ÇOCUĞUM ŞU AN BİR AYLIK BEBEK GİBİ’

Sabah’akonuşan baba Yasin Sakızcı, “Oğlum, İstanbul’daki özel hastanede ameliyat olmadan önce gayet sağlıklı bir çocuktu. Gelişimi normal hatta yaşıtlarından ileri seviyedeydi. Şu anda oğlum başını tutamıyor, yemek yiyemiyor ve sürekli ağlıyor. Ankara’da verilen rapora göre çocuğum şu an 1 aylık bebek gibi. Ameliyatın gerçekleştiği hastanedeki doktorlar ve yönetimden şikayetçiyim. Doktorların, ameliyat sırasında bir anlık ihmalleri sonucu oğlum ömrünün sonuna kadar özürlü kalacak” dedi.

 

 

kaynak: sabah

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.