Özel Okul Teşviğine Başvuru Yapan Öğrenci Sayısı

Özel Okul Teşviğine Başvuru Yapan Öğrenci Sayısı
Yayınlama: 04.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
435
A+
A-

Dershanelerin kapatılıp Özel Eğitim kurumlarına çevirilmesiyle devlet özel okullarada özel okullara gidecek öğrencilerde teşvik vereceğini açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre eğitim-öğretim desteğinden faydalanmak için 661 bin Dershanelerin kapatılıp Özel Eğitim kurumlarına çevirilmesiyle devlet özel okullarada özel okullara gidecek öğrencilerde teşvik vereceğini açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre eğitim-öğretim desteğinden faydalanmak için 661 bin 233 öğrenci ve 6 bin 778 kurum başvuru yaptı. Öğrencilerden 230 bini teşvik almaya hak kazanırken, başvuru yapan tüm kurumlara destek verildi.

Özel okula gidecek binlerce öğrencinin merakla beklediği eğitim-öğretim desteği sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, okul öncesinde 20 bin, ilkokul ve ortaokulda 50’şer bin, temel lise ve diğer liselerde ise 110 bin olmak üzere 230 bin öğrencinin teşvikten faydalanacağını belirtti.

Bu sayının geçen yıl alanlarla birlikte 350 bine ulaşacağını anlatan Yelkenci, şunları söyledi: “Başvuran 661 bin 233 öğrencinin puanını hesapladık. Bu öğrenciler 6 bin 778 okul için tercihte bulunabilecek. Okul öncesinde 77 bin 616, ilkokulda 125 bin 128, ortaokulda 161 bin 335, lisede 297 bin 154 öğrencinin puanı hesaplandı. Bu öğrenciler 10 Eylül’e kadar tercih yapacak. Öğrencilerin 15 tercih hakkı bulunuyor. Öğrencilerimiz, ne kadar çok tercih yaparsa destekten yararlanma ihtimalleri o kadar yüksek olacak. Veliler, çocukları için istedikleri özel okulların ücret ve diğer kayıt şartlarını mutlaka okula gidip öğrenmeli ve bu konularda mutabık kalmalılar ki sonrasında bir sürprizle veya istenmeyen bir durumla karşılaşmasınlar.”

Öte yandan ÖZÖĞRETDER Başkanı Hüseyin Durmaz ise ‘Cemaat’ okullarının başvurusunun engellendiğini iddia ederek “Özel okul teşviki için kurumlarımız başvuru yapmaya çalıştığında ekranda ‘Yürürlükteki mevzuat gereği başvurunuz alınamamaktadır’ ifadesi çıktı. Bazı kurumlar da geçen yıllarda teşvik aldığı halde bu yıl alamadı. Başvuru bile yapamadılar. Zaman geçtiği için biz de hukuki süreci başlattık” dedi.

TERCİHLER 10 EYLÜL’E KADAR

ÖZEL okul teşviki almaya hak kazanan öğrenciler bugünden itibaren 10 Eylül’e kadar okul tercihi yapacak. Sonuçlar 11 Eylül’de açıklanacak. Öğrencilerin yerleştikleri okullara nakil ve kayıtları 14-21 Eylül’de yapılacak. Kayıt yaptırmayan öğrenci teşvik hakkını kaybedecek. Boş kalan kontenjanlar 22 Eylül’de duyurulacak. Bu öğrencilerin nakil ve kayıt işlemleri de 23-30 Eylül’de tamamlanacak. Bu yıl teşvikten yararlanacak her bir öğrenci için eğitim kurumlarına okul öncesinde 2 bin 680, ilkokulda 3 bin 220, ortaokul ve lisede 3 bin 750, temel liselerde ise 3 bin 220 lira verilecek.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.