Patent ve Marka Vekilliği Başvurularında Bugün Son Gün!

Patent ve Marka Vekilliği Başvurularında Bugün Son Gün!
Yayınlama: 04.05.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:10
654
A+
A-

2 yıldır beklenen Patent ve Marka Vekilliği Sınavı 2015 Kasım’ında yapılacak, Hatrı sayılır yerlerden edindiğimiz bilgilere göre “yalnız Lisans” mezunlarına bu yıl son kez yapılacak. Önemli bir kariyer fırsatı olarak görülen Patent ve Marka Vekilliği için 2 yıldır beklenen Patent ve Marka Vekilliği Sınavı 2015 Kasım’ında yapılacak, Hatrı sayılır yerlerden edindiğimiz bilgilere göre “yalnız Lisans” mezunlarına bu yıl son kez yapılacak. Önemli bir kariyer fırsatı olarak görülen Patent ve Marka Vekilliği için adaylar hazırlanmaya başladı. Kariyer Memur olarak aşağıda Patent ve Marka Vekilliği ile ilgili kısa bilgiler verdik ve Kariyerine Patent ve Marka Vekilliğini de eklemek isteyenler için sınava nasıl hazırlanabileceklerini belirttik.

Patent Vekilliği nedir?

Patent vekili; patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım ve entegre devre topografyaları konularında danışmanlık yapma, bu konularda ilgili kişileri Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde kanunen temsil etme, gerekli girişimlerde bulunma ve işlemleri yürütme yetkisine sahip olan sicile kayıtlı gerçek veya tüzel kişilerdir.

Marka Vekilliği nedir?

Marka vekili; marka, coğrafi işaret ve endüstriyel tasarım konularında danışmanlık yapma, bu konularda ilgili kişileri Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde kanunen temsil etme, gerekli girişimlerde bulunma ve işlemleri yürütme yetkisine sahip olan sicile kayıtlı gerçek veya tüzel kişilerdir.

Patent ve Marka Vekilleri ne iş yapabilir?

1) Kanunen patent ve marka danışmanlık ofisi (iş yeri/firması) açabilir.
2) Özel patent ve marka ofislerinde çalışabilir.

3) Türk Patent Ofisi’nin (TPE) ilgili iş ilanlarına başvurabilir.
4) TÜBİTAK’ın ilgili iş ilanlarına başvurabilir.
5) Bakanlıkların ilgili iş ilanlarına başvurabilir.
6) Danışmanlık yapabilir.

PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ EĞİTİMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

“Yalnız Lisans” Mezunlarına Bu Yıl Son!

Önemli kurumlardan edindiğimiz bilgilere göre Patent ve Marka Vekilliği için şuan sadece Lisans mezunu olması yeterlidir anca bu yıldan sonra yalnız belirli bölüm mezunları sınava girebilecekler. Bu yıl birçok Lisans mezunu için Patent ve Marka Vekilliği sınavı hayati önem taşıyor.

Patent veya Marka Vekilliği Sınavına Gireceklerde Aranan Şartlar nelerdir?

Patent veya Marka Vekilliği Sınavları Türk Patent Enstitüsü tarafından iki yılda bir yapılmaktadır. Sınav, 2015 yılının Kasım ayında yapılacaktır. Sınava gireceklerde aranan şartlar;

1) Türk vatandaşı olmak,

2) Fiil ehliyete sahip olmak,

3) Türkiye’de ikamet etmek,

4) Yüz kızartıcı suçlardan mahkûmiyeti bulunmamak,

5) En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmak,

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.