Patent ve Marka Vekilliği Eğitimi için Başvurular Uzatıldı!

Patent ve Marka Vekilliği Eğitimi için Başvurular Uzatıldı!
Yayınlama: 13.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
748
A+
A-

2 yıldır beklenen Patent ve Marka Vekilliği Sınavı 2015 Kasım’ında yapılacak, Hatrı sayılır yerlerden edindiğimiz bilgilere göre “yalnız Lisans” mezunlarına bu yıl son kez yapılacak. Önemli bir kariyer fırsatı olarak görülen Patent ve Marka Vekilliği için 2 yıldır beklenen Patent ve Marka Vekilliği Sınavı 2015 Kasım’ında yapılacak, Hatrı sayılır yerlerden edindiğimiz bilgilere göre “yalnız Lisans” mezunlarına bu yıl son kez yapılacak. Önemli bir kariyer fırsatı olarak görülen Patent ve Marka Vekilliği için adaylar hazırlanmaya başladı. Kariyer Memur olarak aşağıda Patent ve Marka Vekilliği ile ilgili kısa bilgiler verdik ve Kariyerine Patent ve Marka Vekilliğini de eklemek isteyenler için sınava nasıl hazırlanabileceklerini belirttik.

Patent Vekilliği nedir?

Patent vekili; patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım ve entegre devre topografyaları konularında danışmanlık yapma, bu konularda ilgili kişileri Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde kanunen temsil etme, gerekli girişimlerde bulunma ve işlemleri yürütme yetkisine sahip olan sicile kayıtlı gerçek veya tüzel kişilerdir.

Marka Vekilliği nedir?

Marka vekili; marka, coğrafi işaret ve endüstriyel tasarım konularında danışmanlık yapma, bu konularda ilgili kişileri Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde kanunen temsil etme, gerekli girişimlerde bulunma ve işlemleri yürütme yetkisine sahip olan sicile kayıtlı gerçek veya tüzel kişilerdir.

Patent ve Marka Vekilleri ne iş yapabilir?

1) Kanunen patent ve marka danışmanlık ofisi (iş yeri/firması) açabilir.
2) Özel patent ve marka ofislerinde çalışabilir.

3) Türk Patent Ofisi’nin (TPE) ilgili iş ilanlarına başvurabilir.
4) TÜBİTAK’ın ilgili iş ilanlarına başvurabilir.
5) Bakanlıkların ilgili iş ilanlarına başvurabilir.
6) Danışmanlık yapabilir.

“Yalnız Lisans” Mezunlarına Bu Yıl Son!

Önemli kurumlardan edindiğimiz bilgilere göre Patent ve Marka Vekilliği için şuan sadece Lisans mezunu olması yeterlidir anca bu yıldan sonra yalnız belirli bölüm mezunları sınava girebilecekler. Bu yıl birçok Lisans mezunu için Patent ve Marka Vekilliği sınavı hayati önem taşıyor.

Patent veya Marka Vekilliği Sınavına Gireceklerde Aranan Şartlar nelerdir?

Patent veya Marka Vekilliği Sınavları Türk Patent Enstitüsü tarafından iki yılda bir yapılmaktadır. Sınav, 2015 yılının Kasım ayında yapılacaktır. Sınava gireceklerde aranan şartlar;

1) Türk vatandaşı olmak,

2) Fiil ehliyete sahip olmak,

3) Türkiye’de ikamet etmek,

4) Yüz kızartıcı suçlardan mahkûmiyeti bulunmamak,

5) En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmak,

TÜRKİYE’DE İLK PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ EĞİTİMİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
Patent ve Marka Vekilliği Sınavı Hazırlık Sertifika Programı (Uzaktan Eğitim) Hakkında

– Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından Patent ve Marka Vekilliği Sınavı Hazırlık Sertifika Programı (eğitimi) düzenlenecektir.

– Eğitim, 06 Mayıs 2015 Çarşamba günü başlayacak ve uzaktan eğitim şeklinde verilecektir. Programa son başvuru tarihi 05 Mayıs 2015 Salı günüdür.

– Programa kayıt yaptıran katılımcılar ise kayıt oldukları tarihten itibaren bir ay süresince uzaktan eğitim sistemine erişebilecek ve katılımcıların bu süre içinde eğitim dökümanlarını incelemeleri gerekmektedir.

– Eğitim sonunda internet üzerinden sertifika sınavı yapılacaktır. Sertifika sınavını başarıyla tamamlayan katılımcılara kayıt esnasında belirttikleri adrese kargo yolu ile Sakarya Üniversitesi onaylı “Patent ve Marka” konusunda uzmanlık sertifikası gönderilecektir.

Patent ve Marka Vekilliği Sınavı Uzaktan Eğitim Hazırlık Sertifika Programına katılım için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Fakat Türk Patent Enstitüsü tarafından bu yıl yapılacak olan vekillik sınavlarına katılmak isteyen katılımcıların herhangi bir dört yıllık lisans programından mezun veya bu yaz mezun olmaları gerekmektedir.

– Programa başarıyla tamamlayan tüm katılımcılara “Patent ve Marka” konusunda uzmanlık sertifikası gönderilecektir. Adaylar ayrıca, bu yıl yapılacak olan “Patent ve Marka Vekilliği” sınavına hazırlanmış olacaktır.

PATENT VE MARKA VEKİLLİĞİ EĞİTİMİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

SAÜSEM İletişim
Adres: Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAUSEM) Esentepe Kampüsü 54187 Serdivan/SAKARYA
Telefon: 0 (264) 295 74 03
Faks: 0 (264) 295 54 50

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.