SON DAKİKA

POMEM İçin Merak Edilen Sağlık Şartları

Bu haber 11 Kasım 2015 - 9:55 'de eklendi.

Emniyet Genel Müdürlüğünde (EGM) istihdam edilmek üzere Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) eğitim için 4 bin 900’ü erkek, bin 100’ü kadın 6 bin polis memuru adayı alınacak. Kariyermemur.com olarak POMEM sağlık şartlarını araştırdık. POMEM alımında a Emniyet Genel Müdürlüğünde (EGM) istihdam edilmek üzere Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) eğitim için 4 bin 900’ü erkek, bin 100’ü kadın 6 bin polis memuru adayı alınacak. Kariyermemur.com olarak POMEM sağlık şartlarını araştırdık. POMEM alımında aranan tüm sağlık şartları haberimizde…

SORU 1:Hangi operasyonlar öğrenciliğe girişe engel olmaz?

Hormonal bozukluğa veya başka bir organik hastalığa bağlı olmayan geçirilmiş jinekomasti ve aksesuar meme operasyonları,

Komplikasyonsuz apandektomi (apandisit ameliyatı ) ve kolesistektomi (safra kesesi ameliyatları ) operasyonları,

Tam şifa bulmuş karın duvarı fıtığı operasyonları,

Tam şifa bulmuş ingiunal herni ( kasık fıtığı ) operasyonlar,

Tam şifa bulmuş hemoroid, anal fistül, anal fissür ve komplikasyonsuz plenoidal sinüs operasyonları,

İleri laboratuar tetkikleri ile organ kaybı olmadığı kanıtlanmış laporatomik ve laporasakopik operasyonlar,

Tonsillektomi ve rhinoplasti (burun operasyonları )ameliyatı geçirmiş olanlar ile muayene ve odiometrik (işitme testi ) tetkikle tam ve sağlam olduğu tespit edilmesi koşuluyla timpanoplasti ve miringoplasti (kulak zarı ameliyatları ) ameliyatı olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

Nefes almayı ve konuşmayı güçleştirmeyen septum deviasyonları öğrenciliğe engel değildir.

Ancak nefes almayı ve konuşmayı güçleştiren septum deviasyonları ameliyatla bu şikayetleri tamamen normale dönmesi koşuluyla öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 2: Diskromatopsi (renk körlüğü )öğrenciliğe engel teşkil eder mi?

İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel (kısmi ) veya total diskromatopsinin (renk körlüğü) olması öğrenciliğe engeldir.Tam ve sağlam olma koşuluyla öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 3: Gözde lazer operasyonları öğrenciliğe engel teşkil eder mi?

Engel Teşkil etmez.

SORU 4: Demir eksikliği anemisi olanlar öğrenciliğe kabul edilir mi?

Tedavi edilebilir demir eksikliği anemisi olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 5: Kalbinde fizyolojik üfürümü olanlar öğrenciliğe kabul edilir mi?

İleri laboratuar tetkikleri ile organik kalp hastalığına bağlı olmadığı belirlenen fizyolojik üfürümü olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 6: Kardiyolojik açıdan ne tür rahatsızlıklar öğrenciliğe girişimizi etkilemez?

İleri laboratuar tetkikleri ile organik kalp hastalığına bağlı olmadığı belirlenen EKG’de seyrek gelen ventriküler prematüre atımlar (VPS), ektopik atımlar ve sağ dal blokları,

Sistemlerde fonksiyon bozukluğu yapmamış dextrokardi, dextropozisyon ve situs inversus totalis olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 7: Varisi olanlar öğrenciliği kabul edilir mi?

Bir veya iki ekstremitede (alt, üst) venöz dolaşım yetersizliği yapmamış, hafif yüzeysel varisler olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 8: Hepatit B veya Hepatit C taşıyıcı olmak öğrenciliğe engel teşkil eder mi?

Hbs antijeni (+) pozitif olanlardan akut veya kronik hepatit teşhisi alanlar öğrenci adaylığına kabul edilmezler. Sağlık kurulu raporu ile sağlıklı taşıyıcı olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.

Anti HCV?si (+) pozitif olanlarda karaciğer fonksiyon testleri normal ve HCV RNA?sı (-) negatif olanlar öğrenciliğe kabul edilir. Anti HCV?si (+) pozitif olanlarda karaciğer fonksiyon testleri normal olsa bile HCV RNA?sı (+) pozitif olanlar ve HIV taşıyıcıları öğrenciliğe kabul edilmezler.

SORU 9: Öğrenciliğe girişte aranan boy şartı nedir?

Erkek adaylar için 1.67,bayan adaylar için 1.62

SORU 10: Öğrenciliğe girişte aranılan beden kitle indeksi nedir?

18 ila 27 arasıdır.

SORU 11: Solunum sistemindeki ne tür rahatsızlıklar öğrenciliğe engel teşkil etmez?

Solunum sistemi tam ve sağlam olacaktır. Toraksa (göğüs kafesine ) ait hiçbir operasyon geçirmiş olmayacaktır. Bu sisteme ait konjenital (doğumsal ) anomali, kronik (müzmin) ve ilerleyici hastalığı bulunmayacaktır.

Ancak:

İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan ve eşkal belirleyici olmayan minimal pektus ekskavatus ( güvercin göğüs ), pektus karinatus ( kundarıcı göğüs ) ve göğüs kafesinde diğer minimal şekil bozuklukluğu olanlar,

İleri tetkiklerle solunum ve dolaşım fonksiyonlarını bozmadığı saptanan geçirilmiş solunum sisteminin enfeksiyöz hastalıkları olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 12: Çene yapısındaki bozukluklar öğrenciliğe engel teşkil eder mi?

a) Eşkal belirleyici olmamak kaydıyla alt ve üst dişler arasında 6 mm ye kadar olan alt çene gerilikleri, (retrognatileri) 3 mm.ye kadar olan alt çene ilerilikleri (prognatileri) ve 6 mm den fazla olan, open-bite vakaları öğrenciliğe kabul edilmez. Ancak ortodontik tedaviye başlamış ve tedavisi devam edenler öğrenciliğe kabul edilir.

b) Diş eksiklikleri sabit protezle rehabilite edilmiş olanlar öğrenciliğe kabul edilir. Dental implant uygulananlarda, implantın 8 mm den uzun kemik desteği olmalı ve mobilitesi olmamalıdır. Kapanış ve ark dizisi normal olan ön dişlerden birinin eksikliği kabul edilir.

c) Eksiklikleri sabit protez ya da dental implant uygulaması ile rehabilite edilmemiş olgularda ise ön grup dışındaki 5 ten az diş eksiklikleri öğrenciliğe kabul edilir. 5 ve 5 ten fazla diş eksikleri kabul edilmez. Üçüncü büyük azı dişlerin yokluğu eksiklik olarak değerlendirilmez, Okluzyonda (Kapanış) ve fonksiyonda olmayan gömülü dişler ile tedavi edilmemiş mevcut diş kökleri eksik diş kabul edilir.

SORU 13: Ürogenital sistem ve kadın hastalıkları sistemine ait ne tür rahatsızlıklar öğrenciliğe girişe engel etmez?

Üriner ve genital sistemler yönünden tam ve sağlam olacaktır. Bu sitemlere ait konjenital anomali, kronik ve ilerleyici hastalığı bulunmayacaktır ve herhangi bir operasyon geçirmiş olmayacaktır.

Ancak:

Diğeri normal olmak kaydıyla bir testisi veya overi doğuştan yok olanlar veya operasyonla çıkarılmış olanlar,

sezaryen operasyonu geçirmiş olanlar,

inmemiş testisi, kordon kisti, distal hipospadiası, hidroseli ve varikoseli olanlar,

iç salgı bozukluğu yapmamış ve kişinin cinsiyet niteliklerini bozmamış organ kaybı ile sonuçlanmayan üriner ve genital sistem operasyonları geçirmiş olanlar, (organ fonksiyonları tam ve sağlam olmak kaydıyla)

Böbrek fonksiyonları tam ve sağlam olmak kaydıyla ürolitiazisi olanlar,öğrenciliğe kabul edilirler.

SORU 14: Kas iskelet sistemine ait ne tür rahatsızlıklar öğrenciliğe girişe engel teşkil etmez?

Tam ve sağlam olacaktır. Bu sisteme ait noksan, anomali, kronik ve ilerleyici hastalık, hareket kısıtlılığı ve geçirilmiş bir ameliyat olmayacaktır.

Ancak;

Konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam şifa bulmuş, patolojik olmayan, sekelsiz eklem dışı kırıklar, okullara alınacak öğrenci adaylarında sağlam kabul edilir.

Hiçbir klinik belirti vermeyen sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta, tek ve çift taraflı sakralisazyon, tek vertebrada lumbalisazyonu olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 15: Sinir sistemine ait ne tür rahatsızlıklar öğrenciliğe girişe engel teşkil etmez?

Sinir sistemi tam ve sağlam olacaktır.

SORU 16: Geçmişinde ruhsal rahatsızlık geçirmiş olmam öğrenciliğe engel teşkil eder mi?

Ruhsal yönden tam ve sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi ve kişilik bozukluğu olmayacaktır.

SORU 17: Ailemde Ruhsal Hastalık geçiren veya halen hasta olan birinin olması öğrenciliğe girişe engel teşkil eder mi?

Ailenizde ruhsal rahatsızlık geçirmiş veya halen geçiren birinin bulunması öğrenciliğe girişe engel değildir.

SORU 18: Cilt hastalıklarına ait ne tür rahatsızlılar öğrenciliğe girişe engel teşkil etmez?

Tam ve sağlam olacaktır. Bu sistemlere ait kronik ve ilerleyici bir hastalığı, eşgal belirleyici veya fonksiyon bozucu nitelikte doğumsal veya edinsel anomali bulunmayacaktır. Ancak;

Eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer bening tümöral oluşumları,

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan nevüs ve lipom gibi derinin iyi huylu tümöral oluşumları ve kronik bir hastalığa bağlı olmayan ve fonksiyon kaybına yol açmayan skatris, keloid ve lekeleri,

Hamilton klasifikasyonuna göre Tip 2 (dahil) ye kadar Androjenik alopesisi ( saç dökülmesi ) olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SORU 19:Doğuştan mevcut olan rahatsızlıklar öğrenciliğe girişe engel teşkil eder mi?

Doğuştan olan rahatsızlıklar (konjenital anamoliler) öğrenciliğe girişe engel olmaktadır.

kariyermemur-telif-uyarisi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
YELİZ12 Haziran 2017 / 16:04Cevapla

apantis ameliyatı olmak engel mi ?

Vatansever sorucu27 Haziran 2017 / 15:21Cevapla

Ben yukarıda göremedim ama düztaban olmak sorun ölümü bilen biri açıklayabilir mi

Pomem10 Temmuz 2017 / 10:10Cevapla

Gözde ufak bi et parçası var görmeyi engellemiyor , okulu kazandım ama intibakta elenirmiyim

Arif"12 Ağustos 2017 / 16:27Cevapla

Benim kan değerlerimden Total Bilirum 2,1 çıkıyor sorun olur mu?

esma esma6 Eylül 2017 / 11:32Cevapla

sol elın orta parmagım kesık sorun olur mu

Muhamm ozturk21 Eylül 2017 / 15:40Cevapla

Kaburgamin alt kısmında içe Doğru egrilik var pomem de sorun olur mu acaba