DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

Posta ve Polis Teşkilatı Hangi Padişah Zamanında Kuruldu?

Posta ve Polis Teşkilatı Hangi Padişah Zamanında Kuruldu?
09.11.2020
47
A+
A-
HABER VE İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TELEGRAM GRUBUMUZA KATILIN

 

İLK POSTA TEŞKİLATI

Türkiye’ de ilk posta teşkilatlanması Osmanlı döneminde başlamış yılı ise 1834 olarak bilinmektedir. Bu yıl Osmanlı İmparatorluğunun başında II. Mahmut saltanat sürmekteydi. O zamana kadar Türklerde posta gönderme uygulaması orta çağdan süregelen şeklin devam şeklinde uygulanmıştır. İlk posta teşkilatının kurulma amacı hem gelir elde etmek, hemde halkın haberleşmesini sağlamaktır.

İlk Posta Teşkilatı, Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur.

İlk Postane ise İstanbul’da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmış, ilk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır.

Osmanlıda ilk kez posta teşkilatı hangi padişah döneminde kurulmuştur?

Osmanlı’da ilk posta teşkilatı II. Mahmut zamanında kurulmuştur.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE PTT

İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur.

23 Ekim 1840Posta Nazırlığı kuruldu
1855Telgraf Müdürlüğü kuruldu
1871Posta Telgraf Nezaretine dönüştürüldü
1876Milletlerarası Posta Şebekesi kuruldu
1901Koli ve Havale İşlemi kabulüne başlandı
1909Posta Telgraf ve Telefon Nezaretine dönüştürüldü
1913Posta Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını aldı
1933PTT Genel Müdürlüğü Bayındırlık Bakanlığına bağlandı

 

Türk Polis Teşkilatı Ne Zaman Kuruldu?

Çok eski zamanlara dayanan Polis Teşkilatı, 1845 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit tarafından 10 Nisanda kurulmuştur. Osmanlı Devleti zamanında kurulan teşkilat, 1845 yılından bu yana devam etmektedir.

Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar huzur ve düzenin sağlanması için görevini sürdüren Polis Teşkilatı 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan’ı her yıl Polis Günü olarak kutlar içerisinde bulunduğu hafta ise Polis Haftası olarak anılır.

II. Mahmut’un başlattığı ıslahatların bir devamı olarak da, Sultan Abdülmecid 10 Nisan 1845’te Polis Teşkilatını kurmuş ve bu teşkilatın görevleri yine aynı gün yürürlüğe giren Polis Nizamnamesinde belirtilmiştir.

Türk Polis Teşkilatının kurulmasıyla Osmanlı Devleti asayişi ve güvenliği kendi kollarıyla sağlamaya başlamış ve Osmanlı topraklarında yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak yolunda büyük adımlar atılmıştır. Tabi ilk zamanlarda teşkilatta aksaklıklar yaşanmıştır ama daha sonrasında Türk Polis Teşkilatı çok daha moden, çok daha gelişmiş bir devlet kurumu haline gelmiştir.
47 kez görüntülendi.
HABER VE İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TELEGRAM GRUBUMUZA KATILIN


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.