Refah Kapısı 4 Günlüğüne Açıldı

Refah Kapısı 4 Günlüğüne Açıldı
Yayınlama: 17.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
474
A+
A-

Gazze’nin İsrail tarafından ablukaya alınmasından dolayı dış dünyaya açılan tek kapısı konumunda olan Refah Sınır Kapısı Mısır tarafından 4 gün süreyle “çift taraflı” olarak geçişlere açık kalacak.

Mısır yönetiminin, İsrail ablukası nedeniyle Gazze’nin Gazze’nin İsrail tarafından ablukaya alınmasından dolayı dış dünyaya açılan tek kapısı konumunda olan Refah Sınır Kapısı Mısır tarafından 4 gün süreyle “çift taraflı” olarak geçişlere açık kalacak.

Mısır yönetiminin, İsrail ablukası nedeniyle Gazze’nin dış dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah’ı 4 günlüğüne “çift taraflı” olarak geçişlere açtığı bildirildi.

Refah Sınır Kapısı Filistin İdaresi Müdürü Halid eş-Şair, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerden itibaren sınırı geçmek için bekleyen onlarca kişinin Gazze’den ayrılmaya başladığını, Mısırtarafında da bölgeye geçiş için insanların biriktiğini söyledi.

Şair, öğrenciler, hastalar, oturma izni olanlar ile yabancı pasaport sahiplerinin Refah Sınır Kapısı’ndan geçişine izin verileceğini  ifade etti.

Dün yapılan açıklamada, Mısır yönetiminin, Refah Sınır Kapısı’nı pazartesi gününden itibaren 4 gün süreyle geçişlere açacağı belirtilmişti.

İsrail’in 2006’dan bu yana abluka altında tuttuğu Gazze’nin dış dünyaya açılan 7 sınır kapısından Refah hariç 6’sı, İsrail’in kontrolünde bulunuyor.

Mısır yönetimi de Temmuz 2013’teki askeri müdahalenin ardından kapattığı Refah Sınır Kapısı’nı kısa süreler için açıyor.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.