DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Gök Gürültülü

Sağlık Fizikçisi Nedir, Ne İş Yapar?

Sağlık Fizikçisi Nedir, Ne İş Yapar?
20.05.2020
621
A+
A-

Sağlık Fizikçisi Nedir ve Ne İş Yapar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi sağlık fizikçileri halk arasında pek bilinmemekle beraber, yaptıkları iş insan sağlığı konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Sağlık fizikçilerinin bir çok görevi bulunmaktadır. Bunları sırasıyla sayacak olursak; Uzman doktorlar tarafından uygun görülen radyasyon tedavilerinde gerekli radyasyon cihazlarının belirlenmesi, tedavinin ne şekilde ve ne sıklıkta olacağının planlanması, tedavi için uygun dozların belirlenmesi ve tedavi uygulaması. Çalıştıkları kurumdaki tüm personel, hasta ve hasta yakınlarının radyasyondan korunması amacıyla gerekli önlemlerin alınması, güvenlik kurallarının belirlenmesi.

SAĞLIK FİZİKÇİLERİN ÇALIŞTIĞI KADRO ÇEŞİTLERİ
• Üniversite kadroları: Araştırma görevlisi,
öğretim görevlisi, öğretim üyeleri (2547 sayılı)
• Özel Sektör: Özel hastaneler, hizmet alımı ile
işletilen yerler
• Devlet Hastaneleri: Eğitim araştırma
hastaneleri

1) Sağlık hizmetleri
2) Teknik hizmetleri

NASIL SAĞLIK FİZİKÇİSİ OLUNUR? KİMLER SAĞLIK FİZİKÇİSİ OLABİLİR?

Sağlık fizikçisi nasıl olunur sorusunun cevabı biraz ilginçtir çünkü sağlık fizikçisi, sağlık çalışanları arasında en farklı mezuniyet şartı aranan meslek grubudur.

Sağlık fizikçisi olabilmek için özellikle kamuda olabilmek için merkezi atamalarda ÖSYM 7335 nitelik kodlu özel şartı aramaktadır, o özel şart ise şudur:

Sağlık Fizikçisi pozisyonlarına, fizik, fizik mühendisliği veya nükleer enerji mühendisliği eğitimi üzerine radyoterapi fiziği, diagnostik radyoloji fiziği veya nükleer tıp fiziği dallarının birinde yüksek lisans mezunu olan, Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınan ve değerlendirme sonucu atanabilecek durumda bulunan adaylar başvurabilecektir.

SAĞLIK FİZİKÇİSİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan tekniker                       4100-4300 Türk Lirası

5 yıllık tekniker                                  4150-4350 Türk Lirası

10 yıllık tekniker                                4200-4400 Türk Lirası

15 yıllık tekniker                                4500-4700 Türk Lirası

20 yıllık tekniker                                4700-4900 Türk Lirası

25 yıllık tekniker                                4750-4950 Türk Lirası

30 yıllık tekniker                                4800-5000 Türk Lirası

Nasıl sağlık fizikçisi olunur?
• Medikal Fizikçi, tıp alanında çalışan fizikçidir.
• Türkiye’de medikal fizik tarihi, 1935 yılında Alman fizikçi Prof. Friedrich Dessauer’ un İstanbul Üniversitesi Radyoloji ve Biyofizik
Enstitüsü’nde göreve gelmesiyle başladı.
• Medikal Fizik, profesyonel bir iş olarak 1953 yılında gündeme gelmiştir.

Ülkemizde yetişmiş Sağlık Fiziği Uzmanı gereksinimini karşılamaktır. Bu programdan mezun olacak öğrenciler radyasyon onkolojisi merkezleri, nükleer tıp merkezleri, radyodiyagnostik klinikleri gibi, tıbbın iyonize ışınlar ile ilgili dallarında kullanılan ileri teknolojiye sahip tanı ve tedavi cihazlarının doğru ve verimli kullanımını sağlayacaktır. Ayrıca bu konuda eğitim görmüş ve iyi yetişmiş uzman fizikçiler, planlanan tedavinin en doğru şekilde uygulanması, cihazlarda kalite güvenliği, kalite kontrol ve dozimetri işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve genel radyasyon güvenliğinin sağlanmasında önemli görevleri yerine getireceklerdir.
621 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.