SON DAKİKA

Saltanatın Kaldırılması Hakkında Bilgiler

Bu haber 29 Haziran 2016 - 0:40 'de eklendi.

Anadolu’da başlayan ulusal hareket , dışarıda ulusal bağımsızlığı  içeride ise ulusu egemen kılmak amacıyla yapılmıştır.Saltanat , İstanbul’da esir olmuş  , işlevini yitirmiş ve Anlaşma (İtilaf) Devletleri tarafından kukla haline getirilmiştir.Kurtuluş Sa Anadolu’da başlayan ulusal hareket , dışarıda ulusal bağımsızlığı  içeride ise ulusu egemen kılmak amacıyla yapılmıştır.Saltanat , İstanbul’da esir olmuş  , işlevini yitirmiş ve Anlaşma (İtilaf) Devletleri tarafından kukla haline getirilmiştir.Kurtuluş Savaşı’nda saltanat ve Türk ulusunun yolları ayrılmıştır.Saltanat teslim olmayı ; halk ise savaşmayı seçmiştir.

Anlaşma devletleri , yapılacak barış görüşmelerine TBMM ile beraber İstanbul hükumetini de çağırarak görüşmelerde ikilik çıkartıp ulusal hareketi zayıflatmak istemiştir.Bu gelişmeler üzerine Mustafa Kemal Paşa’nın da içinde bulunduğu bir grup milletvekili verdikleri önerge ile “Saltanatın kaldırılmasını “istemişlerdir.Bu önerge sonrasında 1 Kasım 1922 tarihinde kabul edilen yasa ile ; “saltanat ve hilafet birbirinden ayrılmış , Osmanlı saltanatının İstanbul’un işgal edildiği 16 Mart 1920 tarihinden itibaren kaldırıldığı “ kabul edilmiştir.

Saltanatın kaldırılması I. TBMM’nin yaptığı tek inkılaptır.

 

  • Saltanatın kaldırılması ile Osmanlı Devleti resmen sona ermiştir.
  • Ulusal egemenlik anlayışı kuvvetlenmiştir.
  • Yönetim birliğinin sağlanması için önemli bir adım atılmıştır.
  • Lozan’da ikiliğin oluşması önlenmiştir.
  • Cumhuriyetin ilanı ve halifeliğin kaldırılmasına ortam oluşturmuştur.
  • TBMM, Vahdettin’in ülkeyi terk etmesi üzerine , Osmanlı hanedanından II. Abdülmecit’i halife seçmiştir.
  • TBMM’nin saltanatı kaldırması , onun ihtilaci ve aynı zamanda inkılapçı nitelik taşıdığını gösterir.
Saltanatın kaldırılması ve egemenlik haklarının TBMM’ye ait olduğunun belirtilmesi “cumhuriyetçilik” ve “halkçılık” ilkesine uygundur. Saltanatın kaldırılmasıyla halifenin siyasi yetkisi elinden alınmıştır. Bu durum “laiklik” ilkesine uygunluk gösterir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.