Siber Suç Kapsamında Gözaltına Alınan Kullanıcı Sayısı 15 Bin

Siber Suç Kapsamında Gözaltına Alınan Kullanıcı Sayısı 15 Bin
Yayınlama: 19.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
317
A+
A-

Son yılların en kapsamlı operasyonlarından birine imza atan Çin polis teşkilatı, bugün yürüttüğü operasyonla bilişim suçları kapsamında 15 bin kişiyi gözaltına aldı. Bu operasyon ülke tarihinin en kapsamlı operasyonlarından biri olarak tarihe geçti.

Bi Son yılların en kapsamlı operasyonlarından birine imza atan Çin polis teşkilatı, bugün yürüttüğü operasyonla bilişim suçları kapsamında 15 bin kişiyi gözaltına aldı. Bu operasyon ülke tarihinin en kapsamlı operasyonlarından biri olarak tarihe geçti.

Bir süredir gizli bir soruşturma kapsamında siber suç olarak kabul gören 7 bin 400 dosyayı mercek altına alan Çinli yetkililer, bugün düğmeye basarak ülke tarihinin en kapsamlı operasyonlarından birini gerçekleştirdi.

Operasyon ile ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 bin kullanıcı siber suçlar işledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Operasyonun detayları hakkında ayrıntıya girmekten kaçınan yetkililer, “zararlı bilgi” ve “pornografi” içeriğe sahip olduğu şüphesiyle 66 bin internet sitesinin de incelendiğinin altını çizdi.

Operasyon kapsamında mercek altına alınan internet sitelerinden kaçının kapatıldığı yönünde resmi bir açıklama ise henüz yapılmış değil.

Sanal dünyadaki kontrolünü her geçen gün artıran Çin, ‘the Great Firewall’ adı verilen bir sistem sayesinde ülkedeki internet kullanıcılarını sıklıkla denetliyor.

Bugün gerçekleşen operasyon ülkenin bu alandaki katı tutumunun ilerleyen güncelerde artarak devam edeceği yönünde yorumlanıyor.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.