Sıcak Havaların Psikiyatrik Hastalıklara Etkisi

Sıcak Havaların Psikiyatrik Hastalıklara Etkisi
Yayınlama: 14.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
391
A+
A-

Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanı Dr.Ümit Aslaner, Sıcak havalar, tıpkı kışın soğuk ve güneşin az görüldüğü aylarında olduğu gibi bazı ruhsal hastalıkları tetiklediği ve ruhsal hastalıklara yol açtığını belirterek, aşırı sıcakl

Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanı Dr.Ümit Aslaner, Sıcak havalar, tıpkı kışın soğuk ve güneşin az görüldüğü aylarında olduğu gibi bazı ruhsal hastalıkları tetiklediği ve ruhsal hastalıklara yol açtığını belirterek, aşırı sıcakların “Öfke kontrol bozukluğuna” yol açtığını söyledi.  Aslaner, “Bu nedenle, yaz mevsiminde suç oranlarında artış görülmektedir” dedi.

Öfke kontrol bozukluğunun” sıcak havaların tetiklediği ruhsal sıkıntılardan birisi olduğunu ifade eden Uzman Dr.Ümit Aslaner, “Bu mevsimde, aşırı sıcak havalar nedeniyle insanlarda tahammül azalır. Sıcak nedeniyle olaylardan daha çok etkilenirler ve aşırı tepkiler verebilirler” diye konuştu. Aşırı sıcakların uyku bozukluklarına da yol açtığını kaydeden Aslaner, “Uykuya dalabilmek için normalde ışığın azalması ve vücut ısısının da bir parça düşmesi gerekir. Sıcak hava da  bunları önlediği için bu konuda güçlük yaşanabilir. Ayrıca güneşin erken doğması da uyanmayı kolaylaştırır. Bu durumun süreklilik kazanması  bir psikiyatrik hastalık olan ‘İnsomnia-Uykusuzluk’ soruruna yol açabilir. Uykusuz kalan insan da gün boyu gergin  ve huzursuz olur. Bu durum ‘Bipolar Duygudurum’ adlı çok önemli bir psikiyatrik hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilir” ifadelerini kullandı. Özellikle panik atak geçiren hastaların sıcak havada nem oranının artışına büyük duyarlılık göstererek gerildiklerini  ve panik bozuklukların görülme sıklığının arttığını anlatan Başkent Üniversitesi Adana Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanı Dr. Ümit Aslaner, şöyle devam etti:
  “Mevsimlerin insan ruh hali üzerindeki etkileri geçmiş uzun yıllardan beri bilinen bir durumdur. Bu etkiler aslında insan dışındaki diğer canlılarda da bir takım fiziksel ve ruhsal değişimler yaratır. Sıcak havalarda yeterli sıvı alınmaması özellikle yaşlı hastalarda bilinç bulanıklığı ve bazı davranış bozukluklarına  yol açabilir.Tansiyon düşebilir. Bazı psikiyatrik ilaçlar da tansiyon düşürdüğünden baş dönmesi, göz kararması ortaya çıkabilir”  Sıcak havaların bir çok psikiyatrik hastalığın görülme sıklığını arttırdığını bildiren Uzman Dr.Ümit Aslaner, “Sıcak havalar, aşırı terleme gibi değişimlerin etkilediği bireylerde  istek azalması, enerji kaybı, keyifsizlik gibi depresif belirtilerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla çok sıcak havaLar ile birçok psikiyatrik hastalığın görülme sıklığı arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.