Sigara İçmeyen İşçi 7 Gün Fazla Yıllık İzin Yapacak

Sigara İçmeyen İşçi 7 Gün Fazla Yıllık İzin Yapacak
Yayınlama: 01.09.2018
Düzenleme: 05.03.2021 22:50
1.151
A+
A-

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018-2023 Tütün Kontrolü Eylem Planı’na göre sigara kullanmayan çalışanlara pozitif ayrımcılık uygulanacak.

Sigara kullanımının önüne geçilebilmesi için bir dizi tedbir uygulanıyor. Bu bağlamda işçilere yönelik önemli teşvikler gündeme geldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018-2023 Tütün Kontrolü Eylem Planı’na göre sigara kullanmayan çalışanlara pozitif ayrımcılık uygulanacak. Bu işçiler, günlük yarım saat daha az mesai yapacak. Yıllık izinlerini 7 gün daha fazla kullanabilecekler.

Yine teşvik kapsamında sigara içmeyen işçilerin sigorta primleri daha düşük olacak. Hiçbir çalışanın sigara içmediği sigarasız işletmeler için vergi indirimi uygulanacak. Sigara içmeyen işçilerin çocuk ve aile yardımı tutarları arttırılacak.

2018-2023 Tütün Kontrolü Eylem Planı’nda Sigara Bırakmaya Yönelik Destek Programlarının ve Uygulamaların Geliştirilmesi başlığı altında yer alan faaliyet başlığı şöyle;

Sigara kullanmayan personellere yönelik pozitif ayrımcılık uygulamalarının hayata geçirilmesi (mesainin 30 dk erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması, sigorta primlerinin düşürülmesi, hiçbir çalışanın sigara içmediği sigarasız işletmeler için vergi indirimi uygulaması, işe alım süreçlerinde sigara kullanmayan kişilerin tercih edilmesi, çocuk ve aile yardımı tutarlarının arttırılması vb.)

Ancak bu düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceğine dair net bir tarih söz konusu değil. Eylem planının 2018-2023 tarihleri arasında uygulanması öngörülüyor.

Öte yandan kapsamlı değişiklikler içeren bu teşviklerin yürürlüğe girebilmesi, 4857 Sayılı İş Kanunu başta olmak üzere mevzuatta önemli değişiklikler yapılmasıyla mümkün olacak. Ayrıca sigara kullanmayan personelin tespiti ve takibinin zorlukları dikkate alınırsa, bu düzenlemenin hayata geçebilmesi de bir hayli zor olacak. Sonuç itibariyle 2018-2023 Tütün Kontrolü Eylem Planı’nda bu tür teşvik önerileri yer almakla birlikte, şuan için bu sadece öneriden ibarettir. Herhangi bir mevzuat hükmü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.