Şimşek, Önümüzdeki 2 Yılda Öğretmen Açığını Kapatacağız

Şimşek, Önümüzdeki 2 Yılda Öğretmen Açığını Kapatacağız
Yayınlama: 05.06.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:11
336
A+
A-

Seçimlerin yaklaşması ile vaatler devam ediyor muhalefet parti liderleri  daha çok asgari ücreti artırma sözlerine eğilirken Hükûmet ise daha çok Atanamayan öğretmenler sorunu ile ilgili vaatler verdi.
Bakan Şimşek, Biz iktidara geldiğimizden beri  475 b

Seçimlerin yaklaşması ile vaatler devam ediyor muhalefet parti liderleri  daha çok asgari ücreti artırma sözlerine eğilirken Hükûmet ise daha çok Atanamayan öğretmenler sorunu ile ilgili vaatler verdi.

Bakan Şimşek, Biz iktidara geldiğimizden beri  475 bin öğretmen aldık. Ağustos’ta yapılacak alımla birlikte bu sayı yarım milyonu aşacak

– Önümüzdeki iki yıl içinde öğretmen açığının tamamını kapatacağız

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 475 bin öğretmen istihdam edildiğini, Ağustos’ta yapılacak alımla birlikte bu sayının yarım milyonu aşacağını bildirdi.

Şimşek, bir TV programına katıldı, programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“Başbakan Ahmet Davutoğlu size, ‘Mehmet, ben emekliye 2 maaş ikramiye vermek istiyorum, bana bir formül bul’ dese, bulamaz mısınız?” sorusu üzerine Şimşek, bunun üç türlü formülü olduğunu söyledi.

İlkinin, Merkez Bankası Kanunu’nu değiştirip, bara basmak olduğunu belirten Şimşek, bunun da enflasyona, liranın değer kaybetmesine ve sonuçta kaşıkla verilenin kepçeyle geri alınması anlamına geleceğini ifade etti.

İkinci formülün de bütçe açığını patlatmak olduğunu anlatan Şimşek, “O zaman da Türkiye’nin borcu artar, vergi gelirleri faize gider.

Üçüncü seçenek ise evet, verirsiniz ama 70 milyar liralık yeni vergi artışına gidersiniz, faturayı tüm millete çıkarırsınız. Bunun dışında yoktan var etmek sadece yüce Allah’a aittir” diye konuştu.

– Atanamayan öğretmenler

“Atanamayan öğretmenlerin sorunu nasıl çözülecek?” sorusu üzerine de Şimşek, hükümetimiz döneminde 475 bin öğretmen istihdam edildiğini söyledi.

Bakan Şimşek, Ağustos’ta yapılacak alımla birlikte bu sayının yarım milyonu aşacağını bildirdi. Şimşek, önümüzdeki iki yıl içinde öğretmen açığının tamamını kapatacaklarını söyledi. Alımın neden bir anda değil de peyderpey yapıldığını da açıklayan Şimşek, “Siz bugün bir çırpıda açığı kapatayım derseniz, KPSS‘den belki 20 almış, 30 almış insanları işe almak zorunda kalırsınız ama çocuklarımızın iyi eğitime ihtiyacı var” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.