SON DAKİKA

Sınavsız Geçiş Tercihi Yaparken Bunlara Dikkat Edilmeli

Bu haber 02 Temmuz 2015 - 8:12 'de eklendi.

ÖSYM’nin tercih kılavuzu açıklamasının ardından adaylar tercihlerin başlangıç tarihi olan 6 Temmuz’u bekliyorlar. Meslek lisesi mezunları tarafından sıkça başvurulan Sınavsız Geçiş tercihleri de 6 Temmuz’da başlayacak. Sınavsız geçiş tercihlerinde dikkat ÖSYM’nin tercih kılavuzu açıklamasının ardından adaylar tercihlerin başlangıç tarihi olan 6 Temmuz’u bekliyorlar. Meslek lisesi mezunları tarafından sıkça başvurulan Sınavsız Geçiş tercihleri de 6 Temmuz’da başlayacak. Sınavsız geçiş tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve yerleştirmede kimlerin öncelikli olduğu ile ilgili bilgileri aşağıda derledik.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilecektir.

Türkiye ve KKTC dışında bulunan bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler. Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.

SINAVSIZ GEÇİŞTE KİMLER ÖNCELİKLİ OLACAK?

 

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi,

2. sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi,

3. sırada Meslek Lisesi ve

4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir. 3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. 4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir. Mesleki açık lise mezunu adayların METEB ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüz yüze eğitim aldığı son il olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İşaret Dili Bilenler Ne İş Yapar, Kimler Olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.