SON DAKİKA

Sinop Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora Program İlanı

Bu haber 13 Ocak 2016 - 16:10 'de eklendi.

T.C.

SİNOP ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALINACAK PROGRAMLAR VE KONTENJANLARI

Anabilim Dalı / Programı
Tezli Yüksek Lisans
Tezsiz Yüksek Lisans (Il.Öğrt.)
Doktora

Tarih Ana Bilim Dalı
6
10

Üniversitemiz, T.C.

SİNOP ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALINACAK PROGRAMLAR VE KONTENJANLARI
Anabilim Dalı / ProgramıTezli Yüksek LisansTezsiz Yüksek Lisans (Il.Öğrt.)Doktora
Tarih Ana Bilim Dalı610

Üniversitemiz, Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Öğretim Programlarına 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için öğrenci alınacaktır. Öğrenci alınacak programlar, kontenjanlar, adaylarda aranacak koşullar ve istenen belgeler aşağıda belirtilmiştir.

A)BAŞVURU ŞARTLARI

1 – Diploma veya mezuniyet belgesi,

(Yabancı ülkelerden alınan diplomaların YÖK tarafından denkliğinin onaylanmış olması gerekir.)

Yüksek Lisans Programlarına başvurabilmek için adayların bir Lisans diploması veya mezuniyet belgesine sahip olmaları gerekir.

2-ALES veya eşdeğeri sayılan bir sınavdan;

a)Tezli Yüksek Lisans Programına başvuracaklar için en az 55 (sözel) veya eşdeğeri bir puana sahip olmaları gerekir.

b)Tezsiz Yüksek Lisans Programları için ALES puan şartı aranmaz.

3-ÖSYM tarafından yapılan yabancı bir dil sınavından veya eşdeğeri sayılan bir sınavdan;

a)Tezli Yüksek Lisans Programına başvuracaklar için yabancı bir dil belgesine veya eşdeğeri sayılan bir belgeye sahip olmaları gerekir. Bu belgeye sahip olmayan adaylar, başvuru formunda belirttikleri dilden aşağıda belirtilen tarihte Üniversitemiz Yabancı Diller Bölümü tarafından yabancı dil seviye tespit sınavına alınırlar. Yabancı bir dil belgesine sahip olmayan adaylardan Üniversitemiz yabancı dil seviye tespit sınavına girmeyen adaylar haklarından vazgeçmiş sayılırlar ve değerlendirmeye alınmazlar.

b)Tezsiz yüksek lisans programları için yabancı dil şartı aranmaz.

c)

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURACAK ADAYLARIN MEZUN OLMASI GEREKEN LİSANS PROGRAMLARI

B)KABUL KOŞULLARI

1-Lisansüstü programlara öğrenci kabulünde yapılacak değerlendirmede adayın mezuniyet not ortalaması 100’lük sisteme göre değerlendirilir. Mezuniyet not ortalamalarının dönüşüm hesabında adayın mezun olduğu Yükseköğretim Kurumundan alacağı onaylı transkript ya da dönüşüm puanını gösterir onaylı belge esas alınır. Bu belgeye sahip olmayan adaylar için Yükseköğretim Kurulunun belirlediği eşdeğerlik tablosu kullanılır.

2-Tezli Yüksek Lisans öğrenci kabulündeki değerlendirmede; ALES puanının % 50’si, mezuniyet not ortalamasının % 20’si, yabancı dil puanının % 10’u ve mülakat sınav sonucu alınan puanın % 20’si alınarak toplanır. Adayın başarılı sayılabilmesi için mülakat sınavından en az 60 puan alması ve değerlendirme toplamlarının 65 puan ve üstü olması gerekir.

3-Tezsiz Yüksek Lisans başvurularında ALES ve yabancı dil puan şartı aranmadığından değerlendirmeler, lisans mezuniyet not ortalamasına göre en yüksek puandan itibaren sıralanarak yapılır. Sıralamada eşitlik olması durumunda mezuniyeti en yakın olana öncelik verilir.

C)BAŞVURU İÇİN İSTENECEK BELGELER

Onaylı istenen evrakların; noter, çalıştığı kurum, mezun olduğu Üniversite tarafından onaylı suretleri veya başvuru evraklarının elden teslim edilmesi sırasında aslını ibraz etmek şartıyla fotokopileri kabul edilir. (Evraklarınızın aslını yanınızda getiriniz.)

1.Lisansüstü Eğitim Başvuru Formu (Enstitü Müdürlüğünden veya Enstitü “Web Sayfası/Formlar/Dilekçeler” bölümünden elde edilebilir),

2.Lisans/Yüksek Lisans diplomasının veya mezuniyet belgesinin onaylı fotokopisi,

3.Yüksek Lisans Programları için lisans, not durum belgesi (transkript) onaylı fotokopisi,

4.ALES sonuç belgesinin internet çıktısı (Tezsiz Yüksek Lisans Programları için gerekli değil)

5.Yabancı dil sonuç belgesinin internet çıktısı (Tezsiz Yüksek Lisans Programları için gerekli değil)

6.Nüfus cüzdanı fotokopisi,

7. Son altı ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf,

2.Başvurular, Sinop Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünce istenen belgeler ile birlikte şahsen veya posta yoluyla yapılabilecektir. Postadaki gecikmelerden dolayı süresiiçerisindeyapılamayan başvurular ile başvuru şartlarına uygun olmayan veya eksik belge ile yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. Posta ve iletişim adresleri aşağıda verilmiştir.

3.Sonuçlar Enstitü Müdürlüğü ve Enstitü web sayfasından duyurulacaktır.

4.Kesin kayıtta adayların başvuru sırasında teslim ettiği belgeler tekrar istenmeyecek, istenecek diğer belgeler ise Enstitü Müdürlüğünde ve Enstitü web sayfasında duyurulacaktır.

5.İstenilen belgelerde yanlış beyanda bulunanlar ile tahrifat yapanların, sınavlarda başarılı olsalar dahi kayıtları yapılmaz. Gerçek dışı bilgi ve belgelere göre aday kaydı veya kesin kaydı yapılmış öğrencilerin kaydı silinir.

6.Kesin kayıt hakkı olduğu halde süresi içerisinde kesin kayıt yapmayan adaylar haklarından vazgeçmiş sayılırlar.

7.Mezuniyet derecesini başvurdukları lisansüstü programından farklı alanlarda almış olan adaylar ile mezuniyet derecesini diğer Yükseköğretim Kurumlarından almış olan lisansüstü program adaylarına bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.

8.Denklik Belgesi: Öğrenimlerini Türkiye dışında tamamlamış olan adayların Türk Üniversitelerindeki Yükseköğretim Programlarına denk olan bir programdan mezun olduklarına dair Yükseköğretim Kurulundan Denklik Belgesi almaları gerekmektedir.

9.Kesin kayıt hakkı kazanamayan adaylar başvuru evraklarını 2 ay içerisinde talep edebilirler.

10.Kayıt hakkı kazanamayan öğrenciler, talep etmeleri halinde başvurdukları lisansüstü programa özel öğrenci olarak kabul edilebilirler.

ÖNEMLİ TARİHLER
KonuTarihYer / Adres
Lisansüstü Eğitim Başvuruları25 Ocak- 03 Şubat 2016Sinop Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Osmaniye Köyü Nasuhbeyoğlu Mh. Fen-Edebiyat Fakültesi Yerleşkesi SİNOP
Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı08 Şubat 2016Sınav Yeri Enstitü Müdürlüğü veya Enstitü web sayfasından ilan edilecektir.
Mülakat Sınavı10 Şubat 2016İlgili Fakülte Binalarında
Sonuçların

Duyurulması

12 Şubat 2016Enstitü Müdürlüğü / Enstitü web sayfası
Kesin Kayıtlar Ders Kayıtları15-22 Şubat 2016Enstitü Müdürlüğü (Şahsen veya noterce vekalet verilerek görevlendirilecek kişi tarafından)

Her türlü soru ve sorunlarınız için irtibat telefonumuz (0368) 271 57 57-4412-4455-4411 web adresimiz: sbe.sinop.edu.tr

Senatonun 10/12 / 2015 tarih ve 2015/132-133-134 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans ve Doktora Program İlanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.