SON DAKİKA

Siyasi Parti Yararına İş Yapan Memur Ne Ceza Alır?

Bu haber 17 Şubat 2016 - 9:39 'de eklendi.

Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunan memur ne ceza alır?Devlet memurlarının alacağı cezalar, 657 sayılı Kanunun 125. maddesinde düzenlenmiştir.

2016 ALES Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016KPSSÇalışma Yöntemi içi

Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunan memur ne ceza alır?Devlet memurlarının alacağı cezalar, 657 sayılı Kanunun 125. maddesinde düzenlenmiştir.

2016 ALES Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016KPSSÇalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 DGS Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 Mühendislik Tamamlama Çalışma Yöntemi İçin Tıklayın

Bu çerçevede siyaset yasağına ilişkin olarak 657’de yer alan hükümler şu şekildedir:

“Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık
Madde 7 – Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.”

Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller

Madde 125 –
Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
ı ) Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak,
o) Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak.

E – Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
a) İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak,
b) Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek,
c) Siyasi partiye girmek,
ı) Siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlemek,”

Yukarıdaki disipline konu fillerden de görüleceği üzere, memurun siyasi bir fiilde bulunması halinde iki disiplin cezası uygulanmaktadır. Eğer bir siyasi partinin yarar veya zararına fiilen faaliyette bulunulursa kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmektedir. Ancak memurun yaptığı işler siyasi amaçla kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme veya siyasi bir bildiriyi kuruma asmak şeklinde ise bu halde memuriyet görevine son verilmektedir. Bir örnek verecek olursak, bir memurun siyas içerikli bir bildiriyi, afişi odasına asmasının cezası, memuriyetten çıkarmadır. Yine siyasi bir partiye üye olmanın cezası da memuriyetten çıkarılmaktır.

 

Bir önceki yazımız olan TEİAŞ Tekniker ve Teknisyen Alım İlanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.