‘Sokak Çocukları’ Berberlerde Çalışacak

‘Sokak Çocukları’ Berberlerde Çalışacak
Yayınlama: 12.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
399
A+
A-

Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu, İŞKUR’la gerçekleştireceği projede madde bağımlısı gençlere el uzatma kararı aldı. Madde bağımlısı gençlerin maddelerden uzak durup ve birer iş sahibi olabilmesi için proje başlattı.

Türkiye Berberler ve Kuaf Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu, İŞKUR’la gerçekleştireceği projede madde bağımlısı gençlere el uzatma kararı aldı. Madde bağımlısı gençlerin maddelerden uzak durup ve birer iş sahibi olabilmesi için proje başlattı.

Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu, hazırlayacağı projeyle sokakta yaşayan madde bağımlısı gençlere berberliği öğretecek.

Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği hibe projeleri kapsamında berber, kuaför ve güzellik uzmanlarının eğitimi, meslekte daha üst noktalara yükselmeleri amacıyla projeler hazırladıklarını söyledi.

Hazırlanan projeler arasında yer alan sokak çocuklarının istihdamına yönelik projenin ise Türkiye’deki önemli bir soruna çare olacak nitelikte olduğunu ifade eden Karakaş, “Kesintisiz eğitimden kaynaklanan kalfa ve çırak sıkıntımız var. Bu sıkıntı bir yanda dururken, bir de sokakta kağıt toplayan, ‘baliciler’ diye adlandırdığımız madde bağımlısı sahipsiz kitle var. Gerek Avrupa Birliği projesi olarak gerekse İŞKUR’la gerçekleştireceğimiz çalıştayla ‘meslek edindirme’ adı altında sokaktaki sahipsizlere, hayatta merdiven altı olarak yaşayan, hayat bulmaya çalışan gariplere el uzatmak adına bir proje hazırlıyoruz” diye konuştu.

Karakaş, atacakları adımla büyük bir yaraya parmak basacaklarını anlatarak, “Ankara merkezli yaptığımızdan KOSGEB, İŞKUR, AB istihdama dayalı kaç kota koyarsa onun üst limitine de çıkarak istihdam yaratacağız. Ankara’dan başlayıp tüm Türkiye’de 122 odamızın bulunduğu her yerde bu projemize hayat bulduracağız” ifadelerini kullandı.

“Çırak yetişmiyor”

Edirne’de berberlik yapan Berkan Çakıcı da projenin olumlu sonuçlar yaratacağını ve berberlerin projeyi destekleyeceğini söyledi.

Çakıcı, geçmişteki gibi berber çırağı yetişmediğini belirterek, “Aileler, artık çocuklarını eskisi gibi berber yanına ya da başka bir yere yaz tatilinde çalışması için vermiyor. Verdikleri zaman da bizim okul zamanlarında çırak sıkıntımız ortaya çıkıyor” dedi.

Sokak çocuklarının hayata kazandırılması önemli olduğunu dile getiren Çakıcı, “Madde bağımlısı sokak çocukları, kötü alışkanlıklardan bir meslek edinerek kurtulabilir. Çırak olarak yetişecekler ve ileride kendi iş yerlerini dahi açabilecekler. Biz de çıraklıktan yetiştik bu meslekte. Şimdi ekmeğimizi elimize aldık Allah’a şükür çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

kaynak:AA

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.