SON DAKİKA

Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir?

Bu haber 11 Temmuz 2016 - 15:57 'de eklendi.

Bugünkü yazımda sözleşmeli öğretmenlikte netleşen kısımları sizlerle paylaşacağım. Sosyal Medya hesaplarıma ve mailime en çok gelen sorulardan biri olan “Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir?” sorusunu ve netleşen diğer kısımlara değineceğim.

Bugünkü yazımda sözleşmeli öğretmenlikte netleşen kısımları sizlerle paylaşacağım. Sosyal Medya hesaplarıma ve mailime en çok gelen sorulardan biri olan “Sözleşmeli Öğretmen Hangi İllere Alınabilir?” sorusunu ve netleşen diğer kısımlara değineceğim.


Güncelleme (12.07.2016 11:00): Köşe yazımı yazdıktan sonra netleşen bilgilere göre yazımı güncelliyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık 14 bin ücretli öğretmenin yerine mülakatlarla sözleşmeli öğretmenler atamaya hazırlanıyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN KPSS PUAN ŞARTI

Başvuranlar önce KPSS puanına göre sıralanacak, sonra da görevlendirilecek öğretmen sayısının 3 katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yüzyüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilekleri açısından değerlendirilecek.

Edinilen bilgilere göre Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor.


Geçtiğimiz aylarda Şubat atamasında alınacağı söylenen sözleşmeli öğretmenler için hazırlanan taslak netleşti.  Madde, Meclis Genel Kurulunda kabul edilip, Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Tabi ki nihai karar meclis tarafından verilecektir ancak netleşene kadar kendini Şubat atamalarına hazırlamak isteyen adaylar için şartları ve taslağı belirtmekte fayda var.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK SINAVINA NASIL HAZIRLANABİLİRSİNİZ?

Sözleşmeli Öğretmenlik sınavına  hazırlıkta Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) tarafından yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan “SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE HAZIRLIK EĞİTİM PROGRAMI” ile Türkiye’nin her yerinden uzaktan eğitimle hazırlanabilirsiniz.

EĞİTİM SÜRESİ VE ŞEKLİ:
Eğitim uzaktan eğitim (internet üzerinden) olup 15 Şubat 2017 tarihine kadar geçerlidir. Eğitim 10 Ağustos 2016 tarihinde başlayacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenliğe Hazırlık Eğitim Programı ile ilgili Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin Tıklayın

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HANGİ İLLERE ALINABİLİR?

Sözleşmeli Öğretmen hazırlanan taslakta belirtilene göre her ile değil sadece kalkınmada 1. derecede öncelikli illere sözleşmeli öğretmen alımı yapılacaktır. Bu illeri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Tabii ki tabloda belirtilen illerin tamamında alım yapılması şart değildir ve sözleşmeli öğretmenin doğası gereği doğu illerinde daha fazla alım yapılacağını öngörebiliriz.

KALKINMADA BİRİNCİ DERECEDE ÖNCELİKLİ YÖRELER
1- Adıyaman26-Kars
2- Ağrı27-Kastamonu
3- Aksaray28-Kırıkkale
4- Amasya29-Kırşehir
5- Ardahan30-Kilis
6- Artvin31-Malatya
7- Bartın32-Mardin
8- Batman33-Muş
9- Bayburt34-Nevşehir
10-Bingöl35-Niğde
11-Bitlis36-Ordu
12-Çanakkale(Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri)37-Osmaniye
13-Çankırı38-Rize
14-Çorum39-Samsun
15-Diyarbakır40-Siirt
16-Elazığ41-Sinop
17-Erzincan42-Sivas
18-Erzurum43-Şanlıurfa
19-Giresun44-Şırnak
20-Gümüşhane45-Tokat
21-Hakkari46-Trabzon
22-Iğdır47-Tunceli
23-Kahramanmaraş48-Van
24-Karabük49-Yozgat
25-Karaman50-Zonguldak

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KAÇ YIL ATAMA İSTEYEMEYECEKLER?

Arkadaşlar daha önce de belirtildiği üzere atanan sözleşmeli öğretmenler 4 yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabidir yani eş durumundan tayin isteyemezler. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KAÇ YIL SONRA KADROYA GEÇEBİLİR?

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır.

Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Bu yazımızda Sözleşmeli Öğretmenlik, Kadro alma ve nakil süreci üzerinde durduk, bir sonraki yazımda görüşmek üzere mutlu kalın…

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan veya mail adresinden bana ulaşabilir, sorularınızı sorabilirsiniz…

Canmert SAKA

canmertsaka@kariyermemur.com

twitter.com/canmertsaka

facebook.com/canmertsaka

Facebook’ta Beni Takip Ederek Sorularınızı Sorabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan 2018 KPSS İçin Puan Türleri Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde 2018 KPSS Puan hesaplama, 2018 KPSS Puan Türleri ve KPSS Puan hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.