SON DAKİKA

Sözleşmeli Öğretmenler Hangi İllerde Görev Yapacak

Bu haber 31 Temmuz 2016 - 12:08 'de eklendi.

Ülke genelinde ilana edilen OHAL’e ilişkin uygulamalar kapsamında çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli öğretmen düzenlemesi de yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Ülke genelinde ilana edilen OHAL’e ilişkin uygulamalar kapsamında çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli öğretmen düzenlemesi de yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen bir madde ile yapılan düzenleme, MEB’e bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel istihdamına imkan tanıyor.

 Sözleşmeli öğretmenler, öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan genel ve özel şartları taşıyanlardan, alım yapılacak her bir pozisyonun üç katı aday (KPSS puan sırasına göre) arasından sözlü sınav yapılarak alınacak.

TÜM SÖZLEŞMELİÖĞRETMENHABERLERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HANGİ İLLERDE GÖREV YAPACAK?
Yapılan düzenlemeye göre; öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere, kalkınmada öncelik sırası farklı olan ya da kalkınmada öncelikli olmayan yerlerde de sözleşmeli öğretmen çalıştırılabilecek.
Bu nedenle, MEB’in boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kuramlarından Bakanlık tarafından uygun görülen yerlerde (her ilde olabilir), 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK SINAVINA NASIL HAZIRLANABİLİRSİNİZ?

Sözleşmeli Öğretmenlik sınavına  hazırlıkta Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) tarafından yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan “SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞE HAZIRLIK EĞİTİM PROGRAMI” ile Türkiye’nin her yerinden uzaktan eğitimle hazırlanabilirsiniz.

EĞİTİM SÜRESİ VE ŞEKLİ:
Eğitim uzaktan eğitim (internet üzerinden) olup 15 Şubat 2017 tarihine kadar geçerlidir. Eğitim 10 Ağustos 2016 tarihinde başlayacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenliğe Hazırlık Eğitim Programı ile ilgili Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin Tıklayın

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTE GEÇEN SÜRELER DEĞERLENDİRİLECEK Mİ?

Sözleşmeli öğretmen olarak en az 4 yıl çalıştıktan sonra istekleri üzerine öğretmen kadrosuna atananlar için;

-Sözleşmeli olarak geçirdikleri süreler karşılığında kendilerine iş sonu tazminatı ödenmeyecek.
-Sözleşmeli öğretmen olarak geçirdikleri süreler, emekli ikramiyelerinin hesabında göz önünde bulundurulacak.
-Sözleşmeli öğretmen olarak geçirdikleri süreler, memuriyet derece/kademesinin belirlenmesinde değerlendirilecek.
-Sözleşmeli öğretmen olarak geçirdikleri süreler, yıllık izin sürelerinin hesabında değerlendirilecek.

KALKINMADA BİRİNCİ DERECE ÖNCELİKLİ YERLER

Sözleşmeli öğretmenlerin öncelikle atanmasının düşünüldüğü kalkınmada birinci derece öncelikli yerler şunlar:

1703214_11_1469958665zeW0x

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler başlıklı makalemizde atama, düşük puan ve kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.