SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir? Başvuru Şartları nedir? Nasıl alınır tüm detaylar haberimizde yer almaktadır.

SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?
Yayınlama: 13.11.2017
Düzenleme: 05.03.2021 22:49
1.234
A+
A-

Sosyal Güvenlik kapsamında anne ya da babasından yetim aylığı almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yetim aylığı kesilmektedir. Bunun yanında bir kereliğine de olsa parasal bir yardım yapılmaktadır. Yapılan parasal yardıma çeyiz parası denilmektedir. Evlenmeleri durumunda yetim aylığı kesilecek olan çocuklar, talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylığın iki yıllık tutarını bir defa olmak üzere evlenme yardımı olarak alabilmektedirler.

Evlenme yardımı yani çeyiz parası alan kişinin, aylığının kesildiği tarihten itibaren 2 yıl içinde boşanması durumunda, 2 yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz. SSK çeyiz parası ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

SSK Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

SSK çeyiz parası alabilmek için SSK’ ya bağlı anne veya babası üzerinden gelir ya da yetim aylığı almakta iken, evlenmeleri nedeniyle gelir veya aylıkları kesilmek zorunda olan kız çocukları alabilmektedir. SSK çeyiz parası, alınan yetim aylığının 24 katı şeklindedir.

SSK Çeyiz Parasını Almak için Ne Yapılmalıdır?

SSK çeyiz parası başvuru işlemi için kız çocuğunun evliliğinin resmi belgelerle kanıtlanmış olması gerekmektedir. SSK çeyiz parası alacak kız çocukları, bağlı bulundukları kurumun İl Müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu dilekçe ile birlikte, evlenme zamanı nüfus kütüğüne işlenmemiş ise evlilik cüzdanının bir örneği de verilir. Bu işlemlerden sonra SSK çeyiz parası müracaat eden kişilerin banka hesap numaralarına yatırılmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.