Suriyelilerin Derdini En İyi Bilen Doktor

Suriyelilerin Derdini En İyi Bilen Doktor
Yayınlama: 06.10.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
383
A+
A-

İç savaştan dolayı vatanlarını terk edip başka ülkelerde hayata tutunmaya çalışan suriyeli sığınmacıların nasıl zorluklar yaşadığını hergün ya görüyoruz ya da duyuyoruz. Sığınmacıları en iyi anlayan ve onlara durmadan yardım etmek isteyen bir doktor. İzmi İç savaştan dolayı vatanlarını terk edip başka ülkelerde hayata tutunmaya çalışan suriyeli sığınmacıların nasıl zorluklar yaşadığını hergün ya görüyoruz ya da duyuyoruz. Sığınmacıları en iyi anlayan ve onlara durmadan yardım etmek isteyen bir doktor. İzmir’de özel bir hastanede doktor olan Suriyeli Muhammed, gecesini gündüzüne katarak savaş mağduru sığınmacılara sağlık, barınma, gıda, eğitim ve konaklama konusunda yardım eli uzatıyor.

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak İzmir’e yerleşen Suriyeli doktor, zorlu yaşam mücadelesinde hasta düşen Suriyelilerin imdadına yetişiyor.

Basmane ve Konak çevresinde park, cami avlusu, otel önleri ve kaldırımlarda hayatlarını sürdüren, soğuk havaların kendini hissettirmesiyle hasta düşen Suriyeli sığınmacılara “gönüllü” olarak yardım elini uzatan Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed, gece gündüz demeden, bazen de ailesini ikinci plana atarak hastaların şifa bulması için çaba sarf ediyor.

İstanbul’da Suriye Ulusal Konseyi ile birlikte çalışan, 3 yıl önce de İzmir’e yerleşen ve özel bir hastanede çalışmaya başlayan Muhammed, kentte yaşayan bazı Suriyeli sığınmacılarla birlikte savaş mağduru vatandaşlara maddi ve manevi destek sağlıyor.

Hasta muayenesi için gittiği Bornova ilçesi Çamkule Mahallesi’ndeki bir evde AA muhabirine açıklamada bulunan Muhammed, hastaları tedavi ettiği gibi sığınmacılara barınma, gıda, eğitim ve konaklama konularında yardımcı olduklarını söyledi.

-Çocuklar için telefonu 24 saat açık

Türkiye’deki yardımsever doktorlarla sürekli irtibatta bulunduklarını, hafta içi akşam saatlerinde, hafta sonu da gün boyu Suriyeli hastaları ziyaret ettiklerini dile getiren Muhammed, Suriyeli çocuklar için telefonunun 24 saat açık olduğuna dikkat çekti.

Muhammed, “Telefonla arayanların adres ve telefonlarını alarak yanlarına gidiyoruz. İlaç lazımsa ilaçlarını temin ediyoruz. Çocuk hastaları tedavi ediyoruz. Çocuk olmayanları da özel hastanelere götürüp her türlü tetkikleriyle birlikte bedava muayene yaptırıyoruz” diye konuştu.

Sağlık hizmetleri dışında sokakta kalan Suriyelilere battaniye, elbise, çocuk bezi, yiyecek ve içecek konusunda yardım ettiklerinin altını çizen Muhammed, “Çaresiz kaan insanları evimde misafir etmeye çalışıyorum. Bir keresinde evimde 27 kişiyi misafir ettim. Benim yatacak yerim yoktu. 10 gün evimde konakladılar. Bekar olan ve tek kalan arkadaşların evine de gönderiyoruz. Durumu iyi olanları da bazı otellere yerleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.