Suudi Arabistan’da Kadınlara Geç Gelen Hak

Suudi Arabistan’da Kadınlara Geç Gelen Hak
Yayınlama: 22.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:18
393
A+
A-

dünya tarihinde demokrasinin,eşitliğin en büyük adımı olan seçme seçilme hakkı  günümüzde bile dünyanın tanınan bazı ülkelerinde kadınlara verilmemiştir.Suudi Arabistan’da bugüne kadar kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmedi. Suudi Arabistanlı kadınlar dünya tarihinde demokrasinin,eşitliğin en büyük adımı olan seçme seçilme hakkı  günümüzde bile dünyanın tanınan bazı ülkelerinde kadınlara verilmemiştir.Suudi Arabistan’da bugüne kadar kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmedi. Suudi Arabistanlı kadınların ilk kez hem aday hem de seçmen olarak 12 Aralık 2015’teki belediye seçimlerine katılabileceği bildirildi.

Suudi Arabistanlı kadınların ilk kez hem aday hem de seçmen olarak 12 Aralık 2015’teki belediye seçimlerine katılabileceği bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, ülkede kadınlar da aralık ayındaki yerel seçimlerde oy kullanabilecek. Yarın başlayacak seçmen kayıt işlemlerinin, kadınlar için belirlenecek bağımsız merkezlerde yürütüleceği belirtildi.

Belediye Seçimleri Genel Komitesi de resmi internet sayfasında yayımladığı açıklamada, Suudi Arabistan genelinde sayıları bin 163 olan seçim merkezlerinin 424’ünü kadınlara tahsis edeceğini duyurdu.

Seçim takvimine göre, 22 Ağustos – 14 Eylül tarihleri arasında seçmen kayıtları, 30 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında ise kadın ve erkek adayların başvuruları alınacak. Nihai aday listesinin 29 Kasım’da ilan edilmesinin ardından 10 Aralık’a kadar seçim kampanyaları yürütülebilecek. Halk, 12 Aralık 2015’te de belediye seçimleri için oy kullanmak üzere sandık başına gidecek.

Suudi Arabistan’da kadınlar 2005 ve 2011’de yapılan belediye seçimlerine katılmamıştı ancak önceki Kral Abdullah Bin Abdulaziz 25 Eylül 2011’de, Suudi kadınların şeri kurallar çerçevesinde seçmen ve aday olarak 2015 seçimlerine katılması yönünde karar çıkarmıştı.

Söz konusu seçimin Suudi Arabistan’da, toplumsal ve dini tartışmaları da beraberinde getirmesi beklenirken, kadınların seçimlere katılma hakkının, yeni Kral Selman Bin Abdulaziz’in önceki kralın başlattığı reformları hızlandırması olarak yorumlanıyor.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.