SON DAKİKA

Tanık Gösterme Ve Sayısal Verilerden Yararlanma

Bu haber 21 Haziran 2016 - 22:11 'de eklendi.

Tanık Gösterme: Anlatılan düşünceyi inandırıcı hale getirmek için sözü edilen alanda uzman birinin görüşlerine yer vermektir. Doğrudan anlatım cümleleri kullanılır.

 

Örnek Metin: Malerme’nin sözü doğrudur: “Şiir duygulardan değil, kelimelerden doğa Tanık Gösterme: Anlatılan düşünceyi inandırıcı hale getirmek için sözü edilen alanda uzman birinin görüşlerine yer vermektir. Doğrudan anlatım cümleleri kullanılır.

 

Örnek Metin: Malerme’nin sözü doğrudur: “Şiir duygulardan değil, kelimelerden doğar.” Ama seçtiğimiz kelimelere şa­ir, kendinden ötede, gündelik yaşantılarından, sap­lantılarından kopmuş, boşlukta bir dünyayı değil; katıldığı, çekim alanı içinde bulunduğu şeyleri ko­yacaktır.

 

4) Örnekleme: Soyut olan bir düşünceye, görünürlük, somutluk kazandır­mak amacıyla konuya uygun örnek ya da örneklerin verildiği düşünceyi geliştirme biçimidir.

 

Örnek Metin: Birlikte çalıştığımız arkadaşların her birinin garip ve ayırıcı özellikleri vardır. Sekreterimiz telefonla ko­nuşurken bir yandan da makyajının bozulup bozul­madığını kontrol eder. Personel şefimiz, evden çı­karken çöpe atmak için eline aldığı çöp poşetini çö­pe atmayı unuttuğu için işe o poşetle gelir. Çaycı­mız da izlediği filmin etkisinden kurtulamadığı için kendini o filmin başrol oyuncusu zannedip gün bo­yunca onun hareketlerini yapar.

 

5) Benzetme: Bir durumu ya da bir düşünceyi anlatırken söze güç kazan­dırmak amacıyla zayıf olanın güçlü olana benzetilmesidir.

 

Örnek Metin: Bir mühendisin eğitim programı yazması, öğretmen­lik üzerine fikir bildirmesi doğru değildir. Bunun gibi bizim toplumumuzda yetişmemiş, toplumumuzun sorunlarını bilmeyen kişilerin sorunlarımıza çözüm üretmesi düşünülemez.

 

6) Sayısal Verilerden Yararlanma: Savunulan düşünceyi desteklemek için sayısal verilerden yararlanma metodunda, istatistiklerden vb. verilerden fayda­lanma yoluna gidilir.

 

Örnek Metin: Eğitimdeki en önemli sorunlarımızdan biri; ara in­san, teknik eleman ihtiyacını tespit edemememiz ve yeterli sayıda yetiştiremememizdir. Sanayileşme, kalkınma, ara insanın, teknik elemanların omuzla­rında yükselir. Yani 5 bin doktorun 30 – 35 bin yar­dımcı personele ihtiyacı vardır. Fakat ne yazık ki, 5 bin doktora 4 bin hemşire düşmektedir

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.