DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Gök Gürültülü

Tarım ve Orman Bakanlığı KPSS 60 Puan ile 2700 Muhafaza Memuru Alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı KPSS 60 Puan ile 2700 Muhafaza Memuru Alacak
05.10.2019
2.831
A+
A-

Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatlarında istihdam edilmek üzere 2700 adet sözleşmeli orman muhafaza memuru alımı yapacağı açıklandı. OGM Kamu Personeli Seçme Sınavından 60 puan alanalar arasından memur alımı yapıyor.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2700 kamu personeli alımı yapılıyor. Adaylarda aranacak şartlar arasında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara uymalarının yanı sıra; 2018 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavında en az 60 puan almış olmaları gerekiyor.

Adaylar başvurularını, 24 Eylül 2019 – 7 Ekim 2019 tarihleri arasında e-devlet şifreleriyle; Kurumun internet adresinde yapacaklar.

KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlanarak yapılacak sıralama sonucunda; başvuruda bulunan adaylar arasında yazılı ve uygulamalı sınav yapılacak.

Sözlü ve Uygulamalı Sınav 

Sözlü ve uygulamalı sınavda adaylara genel kültürden 15 puan, uygulamalı sınavda; orman yangınlarına müdahale yöntemlerinde gösterdiği performansa 17 puan, harita okuma, ormanlarda yasa dışı faaliyetlerde alınacak önlemler ve orman sağlığı konusunda 17 puan, fidan kültürü üretimi, bakımı, kesilmiş ağaçlardan en yüksek verimi alma ve uygulama gibi çeşitli uygulamalı sınavlar sonunda 70 puan barajını tutturan adaylar başarılı sayılacaklar.

Uygulamalı sınavlar sonucunda sözleşme yapmaya hak kazanan adaylar, başarı puanları ve tercih sıralamalarına göre yerleştirilecekler. Sınavın tüm aşamalarını geçen adaylar kurumun internet sisteminden e-devlet şifreleri ile sonucu öğrenebilecekler.

Orman Fakültesi Mezuniyeti Olanlar Başvuracak

Başvuruda bulunacak adayların yükseköğrenim kurumlarının: ormancılık, orman işletmeciliği, orman ürünleri, yaban hayatı, fidancılık ve bunun denkliği ön lisans bölümlerinden birini bitirmiş olmaları gerekiyor.

2019 Orman Muhafaza Memuru Maaşı Ne Kadar?

Orman muhafaza memuru maaşını etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Personelin evli olup olmadığı, çocuk sahibi olup olmadığı, eşinin çalışıp çalışmadığı, görev bölgesi, derecesi, eğitim seviyesi ve aldığı tazminatlara göre maaşı değişebilmektedir. Bu kapsamda orman muhafaza memuru maaşı 2019 yaklaşık 4 bin TL civarındadır.

1/4 derecesinde olan ve 30 hizmet yılını dolduran orman ve muhafaza memuru net maaşı 2019 4 bin TL civarındadır.

3/1 derecesinde olan ve 17 hizmet yılı bulunan orman ve muhafaza memurları maaşları 2019 3 bin 900 TL civarındadır.

7/1 derecesinde olan ve 5 hizmet yılını dolduran orman ve muhafaza memuru maaşı 2019 3 bin 500 TL civarındadır.

10/2 derecesinde bulunan ve mesleğe yeni giren orman ve muhafaza memurları 2019 yaklaşık 3 bin 380 TL’dir.

Orman Muhafaza Memuru Ne İş Yapar?

Orman Muhafaza Memurları;-Ormanların ve orman ürünlerinin muhafaza ve bakımlarının temininden,-

sahasındaki orman içi ve orman dışı ağaçlandırma sahalarının, fidanlıkların, tohum bahçeleri ve tohum meşçerelerinin, enerji ormanlarının, kavakçılık, toprak muhafaza ve mera ıslahı sahalarının, milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanlarının, yaban hayatı koruma sahaları, yaban hayvanı üretme istasyonları, yaban hayvanı yerleştirme alanları ve mesire yerlerinin korunmasından,

-Görev sahalarında mevcut av hayvanları ile akarsu ve göllerdeki balık varlığının korunmasından, avcılık ve balıkçılığa ilişkin işlerin yürütülmesinden,-

işletilmesi ile ilgili olarak, damga ve işaretleme, anormal ağaçların tespiti, kesim, tomruklama ve ölçme, imalat, nakliyat ve depolama, bakım ve gençleştirme, tali ürün üretimi, tohum temini, ağaçlandırma, fidanlık, toprak muhafaza ve mera işlerinin yürütülmesinden,

-Görev sahaları iöçinde veya civarında çıkacak orman yangınları ile mücadele çalışmalarına katılmaktan ve verilen görevleri yapmaktan,

-Görev sahaları içimdeki orman zararlıları ile mücadele işlerine ait görevlerin yapılmasından,

-İdareye ait her türlü yapı ve tesislerle amenajman ve orman kadastrosuna ait sınır işaretlerinin muhafazasından, bina ve tesislere giriş çıkışların kontrolü ile sabotajlara karşı korunmasından,-Muhtelif maksatlarla kendilerine verilen her türlü silah, alet ve malzemenin iyi muhafaza ve bakımından,

-Kanunen el koymakla görevli bulundukları suçların arama, soruşturma ve kovuşturulmasından, tutanak tanziminden ve sahaları içinde vazife gören yangın gözetleme ve söndürme işçilerinin, av koruma ve üretme sahaları ile balık üretme istasyonlarında görevli bekçi ve bakıcıların, üretim ve yetiştirme işlerinde çalışan işçilerin gözetimi ve denetimindenve benzeri hizmetlerin görülmesinden sorumludurlar.
2.831 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.