Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere İlave Tediye Ne Zaman Ödenecek? | Kariyer Memur
SON DAKİKA

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere İlave Tediye Ne Zaman Ödenecek?

Bu haber 30 Temmuz 2018 - 10:01 'de eklendi.

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya geçen işçilere de  8 Haziran’da 13 günlük ilave tediye ödemesi yapılmıştı.

İlgili düzenlemede; ”Madde 1 – Umumi, mülhak ve hususi bütçeli dairelerle mütedavil sermayeli müesseseler, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlarla belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller, 3460 ve 3659 sayılı kanunların şümulüne giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer bilcümle kurum, banka, ortaklık ve müesseselerinde müstahdem olanlardan İş Kanununun şümulüne giren veya girmiyen yerlerde çalışmakta olan ve İş Kanununun muaddel birinci maddesindeki tarife göre işçi vasfında olan kimselere, ücret sistemleri ne olursa olsun, her yıl için birer aylık istihkakları tutarında ilave tediye yapılır.

(1)”   hükmü ve Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı’na gönderilen  ve 26 Nisan 2018 tarihli 53773008-659-E.8106 numaralı ve yazıda belirtildiği üzere; Genel yönetim kapsamındaki bir kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, Ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın Devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere, Kamu iktisadi teşebbüsü veya, 3659 sayılı Kanun kapsamında bulunan bir banka veya sermayesinin yarısından fazlası kamu iktisadi teşebbüsü, banka veya genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerine ait kurumlarda çalışan işçilere yılda 52 günlük ilave tediye ödenecek. 2018 yılı 26 günlük ilave tediyenin ilk ve ikinci yarısının hangi tarihlerde ödeneceğine dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Fakat taşerondan kamu kurumlarında kadroya geçen işçilere 39 günlük ilave tediye ödemesi yapılacak.

Çünkü kadroya geçen işçiler Bakanlar Kurulu kararı ile 26 Ocak’ta verilen ilk ilave tediye taksitini alamadılar. İlave tediyenin 2. taksitini ise 13 gün üzerinden 8 Haziran’da aldılar. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi ile birlikte ilave tediyenin Cumhurbaşkanı kararı ile düzenlenecek. Beklenen düzenleme ise 26 günlük ikinci ilave tediyenin hangi tarihlerde ödeneceği. Konu ile alakalı gerek kamu işçileri, gerekse kamu kurum mutemetleri ilgili kararı merakla beklemektedir. Ağustos ayı içinde ilgili düzenlemenin yapılacağını değerlendirmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Sürekli İşçi Yönetmeliğinde Yeni Düzenleme başlıklı makalemizde 4d sürekli işçi, sürekli işçi alımı ve sürekli işçi atama yönetmeliği hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.