TCMB BAŞKANI ERKAN’dan Bankacılara: “TL’ye Yönelseydiniz”

TCMB Başkanı Gaye Erkan, bankacılarla gerçekleştirdiği toplantıda, TL yerine döviz alımını tercih eden bankacılara sitemde bulundu ve enflasyonla mücadeleyi birinci önceliği olarak belirtti.

TCMB BAŞKANI ERKAN’dan Bankacılara: “TL’ye Yönelseydiniz”
Yayınlama: 03.07.2023
Düzenleme: 03.07.2023 16:48
8
A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bankacılar ile gerçekleştirdiği toplantının detayları ortaya çıktı. Erkan, bankacılara döviz alımı konusunda sitemde bulunarak, “Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız” dedi.

ENFLASYONLA MÜCADELE BİRİNCİ ÖNCELİK

Faiz artışı kararının ardından bankacılarla gerçekleştirilen toplantıda birinci önceliğin enflasyonla mücadele olduğunu vurgulayan Erkan, güçlü TL’ye vurgu yaparak, para politikasında radikal değişikliklere gidileceğini belirtti.

MAKRO İHTİYATİ ÖNLEMLER KALDIRILACAK

Önümüzdeki günlerde para politikası kapsamında atılacak adımlar hakkında açıklamalarda bulunan Erkan, döviz kurunu baskılama amaçlı makro ihtiyati önlemlerin de kademeli olarak kaldırılacağını belirtti. Bakan Şimşek’in geçen haftaki açıklamasında işaret ettiği TCMB rezervlerindeki güçlü artışın, döviz satışının sonlandırılmasını teyit ettiği de ifade edildi.

ERKAN’DAN BANKACILARA SİTEM

Kaynakların aktardığına göre, Merkez Bankası Başkanı Erkan, faiz artışı kararının hemen ardından bazı özel bankaların döviz alımına yönelmelerine de tepki gösterdi. Bankacıların “Gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” sözlerine Erkan, “Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız; döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” yanıtını verdi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.