TCMB, Enflasyon Tahminlerini Yenilemedi

TCMB, Enflasyon Tahminlerini Yenilemedi detaylar haberimizde…

TCMB, Enflasyon Tahminlerini Yenilemedi
Yayınlama: 04.05.2023
22
A+
A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ikinci enflasyon raporunu Ankara’da açıkladı. Rapor, enflasyon tahminlerinin değişmediğini ortaya koydu. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 yıl sonu için yüzde 22,3; 2024 yıl sonu için ise yüzde 8,8 seviyesinde tuttuklarını açıkladı. Kavcıoğlu, enflasyonun düşmesinde kur istikrarı, beklentilerdeki iyileşme ve emtia fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu belirtti.

Gıda enflasyonu tahmini ise yüzde 22’den yüzde 27.9’a yükseltildi. Buna karşın, 2023 ortalama ham petrol fiyatı varsayımı 80,8 dolardan 78,1 dolara geriledi. Kavcıoğlu, enerji fiyatlarındaki düşüşün tahminler belirlenirken dikkate alındığını ve yurt içi gıda fiyatlarının yurt dışı fiyatlarla daha uyumlu bir seyir izleyeceği beklentisini de tahminlere yansıttıklarını ifade etti.

Kavcıoğlu, enflasyon üzerindeki maliyet baskılarının büyük ölçüde ortadan kalktığını, bankacılık sektörünün güvenli ve sağlam görünümünü sürdürdüğünü belirtti. Ayrıca, yüksek frekanslı verilerin ülke ekonomisinde ve afet bölgesindeki toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleştiğini gösterdiğine dikkat çekti. Kavcıoğlu, liralaşma stratejisinin kararlı bir şekilde uygulanacağını ve politikalarının enflasyonu düşürme gücüne sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca, çeşitlendirilmiş rezerv yönetimleri sonucunda rezervlerinin dayanıklılığını önemli ölçüde yükselttiklerini ve güçlü rezerv yapısını koruyacaklarını belirtti.

Son olarak, Kavcıoğlu’nun ilerleyen dönemde toplantılarının İstanbul’da, Merkez Bankası’nın Finans Merkezi’ndeki binasında gerçekleştirileceği açıklandı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.