Temmuz Zammı Kabine Toplantısında: Net 22 Bin TL Memur Maaşı Hesabı!

Yeni yüzyılın ilk kabine toplantısında, en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılması, Temmuz’da memur ve emeklilere yapılacak maaş zamları ve ikramiye ödemeleri gibi önemli ekonomi gündemleri ele alınacak.

Temmuz Zammı Kabine Toplantısında: Net 22 Bin TL Memur Maaşı Hesabı!
Yayınlama: 06.06.2023
829
A+
A-

İlk Kabine Toplantısı: Ekonomi Gündemi Yoğun

Yeni yüzyılın ilk kabine toplantısı bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşecek. Ekonomi gündemi ile yoğun bir toplantı bekleniyor. Toplantının ana gündem maddelerinden biri, yaz aylarında memur ve emeklilere yapılacak maaş zamları ve ikramiye ödemeleri ile asgari ücret konusu olacak.

En Düşük Memur Maaşı 22 Bin Lira Olabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce verdiği müjde doğrultusunda en düşük memur maaşının 22 bin lira olması ile ilgili formüller bugünün toplantısında masaya yatırılacak.

Memur ve Emekli Maaşlarına Zam ve Enflasyon Farkı

Toplu sözleşme gereği Temmuz 2023 için kamu personeline ve emekli memurlara belirlenen yüzde 6’lık zamma ilaveten enflasyon farkı da eklenecek. İlk beş aylık enflasyon yüzde 15.26 olarak hesaplandı ve Haziran enflasyonu da buna eklenecek. Refah payı da bu zamlara ek olarak hesaplanacak. Ancak en düşük memur maaşının 22 bin lira olması konusunda da karar verilecek.

Üç Farklı Formül Masada

En düşük memur maaşının nasıl 22 bin liraya çıkarılacağına dair üç ayrı formül üzerinde duruluyor. Şu anda aile yardımıyla birlikte en düşük memur maaşı 11.848 TL. Üzerinde çalışılan üç formül şöyle:

  1. Yüzdelik Artış: Maaşa yüzde 90’a yakın bir artış yapılarak 22 bin liraya ulaşılabilir.
  2. Taban Aylığı Artışı: Taban aylığın artırılması ile birlikte, belirli bir seyyanen artış ve oransal artış ile maaş 22 bin liraya çıkabilir.
  3. Seyyanen Artış: Oransal artış yerine direkt seyyanen artış uygulanabilir. Bu durumda, 11.848 TL’lik taban maaşa 10.000 TL seyyanen artış yapıldığında, aile yardımı dahil en düşük maaş 22.000 TL olacaktır.

Bu formüllerden biri uygulandığında, en düşük memur maaşı 22 bin TL’ye çıkmış olacak. Bu durum, daha yüksek maaşı olan memurlar için de kademeli bir artışı beraberinde getirecek.

Yeni maaşların Temmuz ayı ile birlikte ödenmesi planlanıyor. Benzer artışların emekli memurlara da yansıtılması bekleniyor. Böylece, emekli memurlar hem toplu sözleşme, hem enflasyon farkı, hem de refah payı artışı alacak.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.