TEOG’la Yerleşemeyen Öğrencilere Yeni Tercih Hakkı Tanındı

TEOG’la Yerleşemeyen Öğrencilere Yeni Tercih Hakkı Tanındı
Yayınlama: 02.10.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:32
355
A+
A-

TEOG tercihleri sonucu herhangi bir liseye yerleşme hakkı kazanamayan öğrenciler açık liselere otomatik olarak kayıtlarıyapıldı, Açık liselerden kurtulmasak isteyen öğrenciler için yeni ‘ek yerleştirme’ hakkı tanındı. Bu öğrenciler 7 Ekim’e kadar 3 okulda TEOG tercihleri sonucu herhangi bir liseye yerleşme hakkı kazanamayan öğrenciler açık liselere otomatik olarak kayıtlarıyapıldı, Açık liselerden kurtulmasak isteyen öğrenciler için yeni ‘ek yerleştirme’ hakkı tanındı. Bu öğrenciler 7 Ekim’e kadar 3 okuldan oluşan tercih listesi hazırlayacak. En gözde liselerde bile boş kontenjan bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında 25 tercihinden birine yerleşemediği ve 3 kez yapılan nakiller döneminde de örgün eğitim kurumlarına giremeyen ve otomatikman açık liseye kaydedilen öğrenciler için ek yerleştirme hakkı verdi. Ek yerleştirme için başvurular dün başladı.

Örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler, mevcut taban puan ve kontenjan esasına göre boş kontenjan ilan edilen okullar için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvuracak. Başvurular ve 7 Ekim’e kadar sürecek.

3 TERCİH HAKKI OLACAK

Öğrenciler 3 tercihte bulunabilecek. Yerleştirmeler, 9 Ekim’de merkezi olarak yapılacak ve sonuçlar aynı gün ilan edilecek. Buna rağmen hala herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen ancak örgün ortaöğretimde okumak isteyen öğrenciler, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca taban puan ve kontenjan esasına göre yerleştirilecek. Lise eğitiminin zorunlu olması sebebiyle tüm bu işlemlerden sonra herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerin kesin kayıtları ise açık liseye yapılmış sayılacak.

EN GÖZDE OKULLARDA BİLE BOŞ KONTENJAN

25 okulun tercih edildiği ilk TEOG yerleştirmelerinin ardından yaklaşık 200 bin öğrenci otomatik olarak açık liseye kaydedilmiş, bu öğrencilerin 70 binden fazlası 3 kez yapılan nakil uygulamasında örgün bir eğitim kurumuna yerleşmişti. Okullarda ise çoğu imam hatip ve meslek liselerinde olmak üzere 230 bin kontenjan boş kalmıştı. Üstelik boş kontenjanı olan okullar arasında Anadolu liseleri de bulunuyor. Örneğin Beykoz’da bulunan Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi’nde 38, Celal Aras Anadolu Lisesi’nde 32, Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Lisesi’nde 32 kontenjan boş. Türkiye’nin en yüksek puanlı okullarında ise Hüseyin Avni Sözen’de 3, Cağaloğlu’nda 2, Kabataş Erkek’te Almanca’da 4 ve İngilizce’de ise 3 kontenjan boş kaldı.

1135018_22b0e1e2d6a8ef81dafaa24791207916

 

Kaynak: HT

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.