Tıp’ta Bir İlk Başarıldı

Tıp’ta Bir İlk Başarıldı
Yayınlama: 09.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:27
517
A+
A-

ABD’de tıp dünyasının yakından ilgilendiren ve felçli insanlara büyük umutlar verecek bir gelişme yaşandı. ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden uzmanlar, belden aşağı felç olan birini robotik bir aygıtla yürütmeyi başardı.

Mark Pollack, 2010’da ikinc ABD’de tıp dünyasının yakından ilgilendiren ve felçli insanlara büyük umutlar verecek bir gelişme yaşandı. ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden uzmanlar, belden aşağı felç olan birini robotik bir aygıtla yürütmeyi başardı.

Mark Pollack, 2010’da ikinci kattan düşerek felç oldu. Kazdan sonra belinden aşağısı tutmayan ABD’li adam yıllar sonra yeniden yürüyebiliyor. Bunun sırrı giydiği robotik bir aygıt.  Ancak sihir sadece robotik aygıt da değil. Pollack’ın desteği de oldukça önemli. Uzmanlar, Pollack’ın aygıtla çalışabilecek şekilde bacak kaslarını kontrol edebilen ilk kişi olduğunu belirtiyor.

Bu duruma gelebilmek için Pollack 5 günlük bir eğitimden geçirilmiş, iki hafta da denemeler yapılmış.

Araştırmacılar, Pollack’ın başarısını henüz yürüme olarak nitelendirmiyor. Çünkü aygıt olmadan yürümesinin imkansız olduğunu belirtiyorlar.

 

kaynak: posta

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.