Topoğrafik Kuram Hakkında Bilgiler

Topoğrafik Kuram Hakkında Bilgiler
Yayınlama: 22.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:18
2.076
A+
A-

Freud Topoğrafik kuram içerisinde insan davranışı üzerinde etkili olan süreçleri ortaya koymuştur.

Freud Topoğrafik kuram içerisinde insan davranışı üzerinde etkili olan “bilinç”, “bilinçaltı (Bilinç öncesi)” ve “bilinçdışı” süreçlerini ortaya koymuşt Freud Topoğrafik kuram içerisinde insan davranışı üzerinde etkili olan süreçleri ortaya koymuştur.

 Freud Topoğrafik kuram içerisinde insan davranışı üzerinde etkili olan “bilinç”, “bilinçaltı (Bilinç öncesi)” ve “bilinçdışı” süreçlerini ortaya koymuştur.

Bilinç: Dış dünyadan ya da bedenin içinden gelen uyaranları (açlık duygusu, ağrı düşünme vb.) fark edilebilen zihin bölgesidir. Bilincin içeriği konuşma yada davranışlarla çevreye yansır. Bilinç, algı ve bilgilerin açık seçik izlendiği, duygu, düşünce, tutum, heyecan ve davranışa ilişkin haberdarlığın bulunduğu süreçtir. Şu anda bu satırları okurken, bu satırları okuduğunuzun bilincindesinizdir. Eğer dikkatiniz başka bir yöne doğru yönelmiş ise o zaman neye dikkat ediyorsanız onun bilincindesinizdir.

Bilinçaltı (Bilinç öncesi):  Freud’un topoğrafik kişilik kuramının da bilinç sistemi ile bilinçdışı arasın-da yer alır. Bilinçaltı (bilinç öncesi), dikkatin zorlanmasıyla bilinç düzeyinde algılanabilen zihinsel olayları ve zihinsel süreçleri içerir. Örneğin, bir sınavda sorulara verdiğiniz cevaplar bilinçli davranışlardır. Ancak dikkat ederseniz gergin ve kaygılı olduğunuzu fark edersiniz. Dikkat zorlanmasıyla fark edilen kaygı ve benzeri süreçler bilinç öncesindedir. Bazen kendiliğinden bilince çıkabilirler. Bu duruma rüyalarınızı örnek verebiliriz. Bilinçdışı bazı zihinsel süreçler uykuda önce bilinç öncesine, sonra bilince gelebilir.

Bilinçdışı: Genel anlamda bilinçdışı, bilinçli algılamanın dışında kalan tüm zihinsel olayları, dolayı-sıyla bilinçdışı, sansür mekanizmasının engeli dolayısıyla bilinç düzeyine ulaşma olanağı olmayan zihinsel süreçleri içerir. Bu içerik, gerçekliğe ve mantığa uymayan ve insanın içinden geldiğince doyurulmak istenen dürtülerden oluşur. Bu dürtüler kişinin bilinçli dünyasında geçerli olan ahlaki değerlere karşıt düşen istek-lerde kaynaklanır ve ancak psikanalitik tedavide kişinin dirençleri kırıldığında bilinç düzeyine ulaşabilirler.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.