SON DAKİKA

Torba Kadrodaki Memurların Kademe İlerlemesi ve Derece Yükselmesi

Bu haber 15 Haziran 2016 - 8:09 'de eklendi.

Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecelerinin normal koşullarda ve torba kadroya atanma halinde nasıl ilerleyeceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlendi.
 Memurun kazanılmış hak aylık seviyesinden daha yukarıda olan derecelerdeki kadr

Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecelerinin normal koşullarda ve torba kadroya atanma halinde nasıl ilerleyeceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlendi.

 Memurun kazanılmış hak aylık seviyesinden daha yukarıda olan derecelerdeki kadrolara atanması olarak karşımıza çıkan “torba kadro (68/B) uygulaması” ile atanan memurlar için; atama yapılan kadrolar kazanılmış hak oluşturmamakta, ancak bu kadrolarda görev yaptıkları süreler kazanılmış hak aylık seviyelerinin belirlenmesinde değerlendirilir.
KADEME İLERLEMESİ VE DERECE YÜKSELMESİ

657 sayılı Kanuna göre, genel olarak Devlet memurlarının;

-Kademe ilerlemesi yapabilmesi için: Bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmış olması ve bulunduğu derecede ilerleyebileceği bir kademenin bulunması gerekir.
-Derece yükselmesi yapılabilmesi için: Üst derecelerden boş bir kadronun bulunması, derecesi içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde 1 yıl bulunulması ile kadronun tahsis edildiği görev için öngörülen niteliklerin elde edilmiş olunması gerekir.
TORBA KADROYA ATANANLARIN BELİRLENMESİ

Devlet memurlarının, kamu kurum ve kuruluşlarına ait unvanların ilk dört dereceli kadrolarına kazanılmış hak üstünde altında olup (Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait olanlar hariç) 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerde bulunan kadrolara da derece yükselmesindeki süre kaydı aranmadan atanabiliyorlar.

657 sayılı Kanunun 68/B maddesine istinaden kazanılmış hak aylık seviyelerinin üstündeki derecelere atanan memurların;
-Torba (üst dereceli) karolarda geçirdikleri süreler, kazanılmış hak aylık derece ve kademelerine dahil edilir.

Bu kadrolarda bulundukları sürenin her bir yılı için 1 kademe ilerlemesi ve her üç yıl için 1 derece yükselmesi uygulanmak suretiyle kazanılmış hak aylık seviyeleri belirlenir.

-Torba kadrolardan alınarak, kazanılmış hak aylık seviyelerine uydun daha alt derecelerdeki kadrolara atanabilirler.

 Bu tür atama işlemlerine karşı açılan davalarda; atamanın ilgili memurların hizmetinde başarısızlık, uyumsuzluk, kamu yararı gibi nedenlere bağlı olarak yapılması gerektiği yönünde kararlar da verilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler başlıklı makalemizde atama, düşük puan ve kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.