Torununa Bakan Büyükanneye Teşvikte Tüm Detaylar

Torununa Bakan Büyükanneye Teşvikte Tüm Detaylar
Yayınlama: 06.01.2017
Düzenleme: 05.03.2021 22:47
323
A+
A-

Bu yıl torununa bakan büyükannelere teşvik parası verilecek. Destek rakamları ve şartları ay sonunda açıklanacak. Uygulama pilot olarak öncelikle İzmir ve Bursa’dan başlayacak. Sonra tüm ülkeye yayılacak. Hazırlıklar tamam…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bebekli ailelere müjdeyi verdi.  Bakan Müezzinoğlu, “Çocuk bakımında çalışan annelere destek amacıyla 2017’de anneanne ve babaannelere teşvik vereceğiz” dedi.  

6 AY GÖZLEM SÜRESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çalışan anneleri yakından ilgilendiren bir açıklama yaptı. Torununa bakan büyükannelere bebek bakım parası verileceğini müjdeleyen Müezzinoğlu, uygulamanın pilot iller olarak belirlenen İzmir ve Bursa’dan başlanacağını kaydetti. Müezzinoğlu, “6 aylık gözlem süresi olacak. Projeyi ikinci 6 ayda yaygınlaştıracağız. Yol haritası belirlenecek” dedi.

0-3 YAŞ ARASI İÇİN

Doğum yapan annelerin anneanne ve babaanne projeleriyle desteklenmesi için altyapının oluşturulduğunu kaydeden Müezzinoğlu şunları söyledi: “Ailelerin büyükannelerle ilişkilerini geliştirmek için adım attık. Büyükannenin evinde bakım olması durumunda daha sağlıklı ortamlar olabilir. Değerlendirme yapılıyor. 0-3 yaş arası bebekleri kapsayacak. Merakla beklenen uygulama bu yıl başlayacak.”

BÜYÜKANNEYE VERİLECEK YAKLAŞIK MAAŞ BELLİ OLDU

Takvim’in haberine göre, ‘Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’, alınacak maaş konusunda ipuçları verdi. İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara’da pilot uygulaması yapılan projede, 0-2 yaş arası çocuk sahibi çalışan annelere, sigortalı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde aylık 416 euro destek sağlanıyor. Büyükanne desteğinin de aynı doğrultuda olması bekleniyor. Yani torunlarına bakan büyükannelere aylık 1555 lira (416 euro) ödeme yapılması öngörülüyor.

MEVCUTTA ANNEYE 1100 TL

Destek rakamları ay sonunda açıklanacak. Ancak bir süre önce yine Çalışma Bakanlığı yönetiminde Avrupa Birliği desteğiyle evde çocuk bakımı projesi hayata geçirilmişti. Buna göre; çalışan annelere 2 yıl süreyle 300 euro (yaklaşık 1100 TL) çocuk bakım desteği veriliyor. Bu uygulama şu an İzmir, Bursa ve Antalya, İstanbul ve Ankara’da devam ediyor. Annelere rahatlatan proje kapsamında 5 binin üzerinde kadın bu destekten faydalanıyor.

sgkrehberi

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.