Türkiye Öz ve Kara’yı Geri İsteyecek

Türkiye Öz ve Kara’yı Geri İsteyecek
Yayınlama: 12.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
329
A+
A-

Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski Cumhuriyet  savcıları haberi duyar duymaz ülkeden firar etmişlerdi. Savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçtikleri açıklandı. Diğer savcı Mehmet Yüzgeç’in ise nerede olduğu bili Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski Cumhuriyet  savcıları haberi duyar duymaz ülkeden firar etmişlerdi. Savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçtikleri açıklandı. Diğer savcı Mehmet Yüzgeç’in ise nerede olduğu bilinmiyor.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin haklarında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ ve ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçlarından dolayı tutuklanmaları için ‘yakalama kararı’ çıkardığı üç savcı kayıplara karıştı. Savcılardan Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın önceki gece Sarp Sınır Kapısı’ndan 35 dakika arayla Gürcistan’a çıkış yaptıkları, ardından Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçtikleri açıklandı.

Karar çıkmadan…

Artvin Valisi Kemal Cirit, eski savcılardan Öz’ün önceki gece saat 03.46’da, Kara’nın da 04.19 itibarıyla haklarında herhangi bir yakalama kararı verilmemişken Türkiye’den çıkış yaptıklarını söyledi. Cirit, geçiş zamanında haklarında herhangi bir yakalama ya da çıkış yasağı olmadığı için Öz ve Kara’nın çıkışlarının engellenemeyeceğine dikkat çekti. Vali Cirit, “Şahısların Gürcistan üzerinden Ermenistan’a çıkış yaptıkları tespit edilmiştir. Erivan’a geçiş yapabilmeleri için pasaport kullanmak zorundalar. Bizim, Gürcistan ile aramızda kimlikle geçiş sistemi mevcut. Herhangi bir havayolu kullanılmamıştır. Karayoluyla gelmişler ve oradan da yaya olarak çıkış yapılmış durumda” dedi.

İade hazırlığı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın iadesi için Adalet Bakanlığına müzekkere yazılacağı öğrenildi. Türkiye ile Ermenistan arasında cezai konularda adli yardımlaşma ve suçluların iadesi sözleşmesi bulunmuyor ancak iki ülke de Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesine (SİDAS) taraf. Bu nedenle Türkiye’nin Öz ile Kara’nın iadesini, SİDAS hükümleri çerçevesinde isteyeceği belirtildi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.